napędy optyczne
Media

Napędy optyczne w komputerze

Zagadnienia związane z komputeryzacją są coraz bardziej rozbudowane. Mamy do czynienia z dynamicznym rozwojem owej branży, a zatem należy również wskazywać na to, że powstają coraz bardziej doskonalsze urządzenia, oprogramowania, które w codzienności pozwalają na coraz więcej. Jednym z elementów, które towarzyszą nam w naszej codzienności, są napędy optyczne. Czym jest ów napęd optyczny i jaką on spełnia rolę? To nic innego jak określone urządzenie, w którym wykorzystywana jest wiązka laserowa. Dzięki owej wiązce laserowej odczytywane są oraz zapisywane określone dane umieszczone na nośnikach optycznych. Taka definicja być może nie trafia do każdego, ale jeśli podać przykłady napędów optycznych, to bardzo wiele się wyjaśni.

Popularne napędy optyczne

Między innymi do tych najbardziej popularnych napędów optycznych można zaliczyć nagrywarki CD, CD-ROMY, combo CD/DVD, DVD-ROMY, nagrywarki DVD, combo Blu-ray czy też nagrywarki Blu-ray. Nagrywarka CD jest napędem optycznym, w którym mamy do czynienia z napędem, który czyta oraz zapisuje płyty CD w określonym formacie. Napęd optyczny CD-ROM to napęd, w którym napęd czyta płytę CD w różnych formatach, w tym CD-ROM, CD-R, CD-RW, CD-DA, CD- Extra, CD- Text, Photo CD, Video CD czy też Multisession CD. Każdy z rodzajów napędów optycznych bazuje na takim nośniku, jakim jest płyta o średnicy 12 cm. Można także mówić o pewnych pochodnych o średnicy wynoszącej 8 cm czy też pochodnych w kształcie kart kredytowych. Istotnym parametrem jest także prędkość napędów. Jest ona podawana w wielokrotnościach podstawowej prędkości, co też odpowiada przepustowości 150 kB/s przy napędach CD, 1350 kB/ s dla napędów DVD, oraz 4500 kB/s dla napędów Blu-Ray. Jeśli mowa jest o napędach optycznych, to można w tym pojęciu umieścić również i inne rodzaje. Chodzi mianowicie o napędy magnetooptyczne.

Co to jest?

Umiejscowienie napędu optycznego może być we wnętrzu komputera. W takiej sytuacji ów napęd optyczny jest podłączony przy pomocy interfejsu SCSI, ATA lub też SATA. Jednocześnie też napęd optyczny może stanowić zupełnie odrębne urządzenie zewnętrzne, które jest podłączone do danego komputera. Łączy się to chociażby przy pomocy złącza USB, przy pomocy SCSI, FireWire, eSATA lub też poprzez złącze LAN. Napędy optyczne nie mają stosunkowo długiej historii, aczkolwiek w dobie współczesnej są one bardzo mocno rozbudowywane, a tym samym znajdują one coraz szersze zastosowanie przy komputerach. Napędy optyczne to rozwiązania, to urządzenia, dzięki którym można coraz efektywniej łączyć z komputerem. Napędy optyczne to urządzenia, które w dobie współczesnej są niezbędne do tego, aby móc swobodnie korzystać z wszystkich możliwości, jakie dają współczesne komputery, a te możliwości są coraz szersze i można sądzić, że będą nadal się poszerzać w dobie mocnego postępu technologicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *