czy-twoj-telewizor-jest-narazony-na-ataki-cyberprzestepcow
Media

Czy Twój telewizor jest narażony na ataki cyberprzestępców?

Komputery PC, laptopy, tablety, telefony – wszystkie te urządzenia zagrożone są działaniem szkodliwego oprogramowania. Dla większości osób takie zjawisko nie będzie większym zaskoczeniem. Są jednak urządzenia, które zdecydowanie mniej kojarzą się z internetem. Mowa o telewizorach z usługami takimi jak SmartTV. Czy one także narażone są na ataki?

Telewizja to coraz częściej także dostęp do Internetu

Telewizor to urządzenie, które znaleźć można praktycznie w każdym domu. Początkowo sygnał nadawany był antenowo, satelitarnie i kablowo. Z czasem zaczęło się masowe odchodzenie od korzystania z telewizji kablowej. Dlaczego? Pojawiły się dużo tańsze rozwiązania wykorzystujące internet, a to już zasługa telewizorów SmartTV. Streamingi, relacje na żywo, usługi VOD czy też telewizja hybrydowa stała się codziennością dla wielu gospodarstw domowych. Wszechstronność tych technologii oraz zdecydowanie lepsza jakość w porównaniu do ceny sprawiła, że korzystanie z internetu za pośrednictwem telewizora stało się normalnością. 

Internet = zagrożenie?

Trzeba jednak pamiętać, że każde urządzenie podłączone do sieci internetowej jest narażone na potencjalne ataki. Cyberprzestępcy doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że ludzie nie myślą o zabezpieczeniu telewizora przed naruszeniem prywatności, czy też bezpieczeństwem sieci. Warto uświadomić sobie, że SmartTV to takie samo urządzenie jak laptop, notebook czy smartfon. Szokujące wydają się być także wyniki badań przeprowadzone przez amerykańską organizację non-profit – Consumer Reports. Zbadała ona możliwość ataków na 5 telewizorów różnych marek. Okazuje się, że każde urządzenie miało luki, które z łatwością zostały wykorzystane przez hakerów. 

Jak się bronić?

Umiejętne korzystanie z telewizora podłączonego do sieci internetowej jest kluczem do zapewnienia sobie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Zawsze dbaj o aktualną wersję oprogramowania na swoim smartTV. Staraj się korzystać tylko z tych aplikacji, które są uznawane za bezpieczne. Ogranicz także korzystanie z dysków zewnętrznych, które mogłyby zawierać potencjalne wirusy. Dobrą praktyką będzie także odłączenie telewizora od sieci internetowej, gdy nie będziesz z niej korzystać. Dobrze będzie także zweryfikować ustawienia prywatności Twojego telewizora. Te proste czynności zdecydowanie pomogą Ci zadbać o bezpieczeństwo korzystania z usług SmartTV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.