Targeting – co to jest i jak działa?
Media

Targeting – co to jest i jak działa?

Konkurencja jest naturalnie nieodzowną częścią marketingu. Decydującym czynnikiem, wpływającym na wybór klienta jest silna, dobrze zorganizowana kampania. Ważne jest, aby przekaz z reklamy docierał do potencjalnych klientów w odpowiednim czasie, miejscu i formie. W ten sposób rośnie konkurencyjność marki i produktu. Właśnie dlatego personalizacja jest bardzo ważnym elementem marketingu cyfrowego, czyli targetowanie IP i geofencing.

Co to jest targetowanie IP?

Adresy IP użytkowników można pobierać w celu ustalenia danych użytkownika – te mogą zostać wykorzystane na potrzeby odpowiedniego kierowania reklam. Adresem IP nazywamy długi ciąg cyfr, za pomocą którego można zidentyfikować każde urządzenie mające dostęp do sieci lokalnej czy Internetu. W adresie IP znajdują się między innymi dane na temat położenia geograficznego danego użytkownika. Dzięki niemu można rozróżnić komputery, routery, witryny internetowe.

Adres IP, który znamy, możemy wykorzystać do różnych celów. Przykładem może być ograniczanie dostępu do różnych treści przez serwisy streamingowe, które na podstawie IP ograniczają dostęp do treści użytkownikom, w których kraju nie jest dostępna dana treść. Ze względu na RODO dla użytkowników znajdujących się w UE mogą być niedostępne całe strony internetowe. Osoby kierujące reklamy do odbiorców często wysyłają ściśle spersonalizowane oferty, odpowiadające lokalizacji użytkownika.

Technologia geofencing pomaga w wysyłaniu do potencjalnych klientów ofert z ich okolicy, wykorzystując identyfikatory częstotliwości radiowej, GPS, Bluetooth czy beacon.

Zobacz również: Paca w ciągłej podróży, czyli cyfrowi nomadzi

Czym dokładnie jest geofencing?

Gdyby można porównać geofencing do czegoś, co znamy z codzienności, porównalibyśmy go do ogrodzenia. Określa obszary w sieci, do których może dostać się użytkownik danego sprzętu. Wytyczenie takiej granicy może okazać się przydatne na przykład na parkingu firmy, by sprawnie monitorować flotę. Możesz zrozumieć to, myśląc o wypożyczanych autach czy hulajnogach miejskich. W przypadku, gdy pojazd opuści strefę, wysyłane jest odpowiednie powiadomienie informujące o takim zdarzeniu. Ta technologia okazuje się skuteczna w ochronie przed kradzieżą, ale także pozwala na wzrost wydajności firmy, która ją stosuje

Geofencing umożliwia dopasowywanie reklam do użytkowników, którzy przebywają w danym miejscu, lub przebywali w ciągu ostatnich 30 dni.

Geofencing okazuje się więc świetnym rozwiązaniem w wielu przypadkach – podczas wydarzeń sportowych, spotkań biznesowych czy wizyt w galerii handlowej. Dzięki temu rozwiązaniu znacznie ułatwione jest dotarcie do wybranego grona odbiorców. Geofencing sprawdza się więc świetnie podczas kampanii reklamowych, ale także używany samodzielnie.

Zobacz również: Jak napisać sprawozdanie z pracy zdalnej?

Jak targetowanie IP może pomóc w kampanii reklamowej?

Dzięki wykorzystaniu adresów IP, konkretne reklamy wyświetlają się konkretnym użytkownikom, przebywającym w danym miejscu, odwiedzającym dane sklepy czy nawet pracującym w konkretniej firmie.

Z własnego doświadczenia dobrze znasz najpopularniejsze narzędzia wykorzystywane w marketingu internetowym. Są to na przykład Facebook Ads czy reklamy Google. Te koncentrują się nawet na konkretnych dzielnicach miast. Reklamy zostają stworzone w taki sposób, i wysłane do użytkowników, by Ci mieli wrażenie, iż konkretna reklama powstała specjalnie dla nich.

Warto, przy dobieraniu reklam do danego obszaru skorzystać z testów A/B. Te mają na celu sprawdzenie, jakie produkty wolą kupować użytkownicy na danym obszarze. Nie ma to przełożenia na sprzedaż, jednak pomaga w dobraniu spersonalizowanej strategii marketingowej.

Zobacz również: Najlepsze programy antywirusowe z VPN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *