zagrożenia w sieci
Zagrożenia

Zagrożenie płynące z sieci

Internet jest tym elementem, bez którego nie wyobrażamy sobie skutecznego działania w naszej codzienności. Faktycznie tak jest, ponieważ współczesny świat bez tej globalnej sieci nie poradzi sobie, a brak dostępności do niej to nie tylko nuda na co dzień i brak dostępu do rozrywki szeroko rozumianej, ale poważne zagrożenie dla funkcjonującego ładu. Skoro jednak mowa jest o pojęciu zagrożenia, to równocześnie też należy wskazać na to, że sam internet jest dla człowieka bardzo poważnym zagrożeniem.

Jak chronić dzieci w sieci?

Oczywiście nie internet jako wynalazek i możliwości, ale jego niewłaściwe wykorzystanie. Mówiąc o owych zagrożeniach płynących z sieci, wskażemy zarówno na zagrożenia dla dzieci jak i dla osób dorosłych. Mówi się o tym, aby w sposób szczególny chronić dzieci, aby mieć kontrolę nad stronami internetowymi, które są przez nie odwiedzane i jest to słuszne. Temu celowi służy w głównej mierze funkcja kontroli rodzicielskiej, ale to nie wszystko. Poza tym bowiem nic nie zastąpi zdrowego rozsądku oraz czasu poświęconego dziecku. Mówiąc o zagrożeniach z sieci, należy wskazać na różnego rodzaju oprogramowanie złośliwe. O ile jeszcze adware nie będzie nam wyrządzać bardzo poważnych szkód, o tyle inne rodzaje oprogramowania złośliwego jak ransomware, jak trojany, robaki, będą już bardzo poważnym zagrożeniem. Cyberprzestępcy nie mają przerwy i atakują co rusz.

Jakie zagrożenia na nas czyhają?

Mowa jest głównie o działaniach mających na celu wyłudzenie pieniędzy, blokowanie haseł, blokowanie dostępu do ważnych danych, kradzież haseł oraz ważnych dokumentów. To wszystko dzieje się na naszych oczach właśnie poprzez cyberataki i działanie wirusów przez internet. W odniesieniu do zagadnienia zagrożeń płynących z internetu, należy wskazać na działania prowadzone przez pedofili. Pod pozorem niewinnej rozmowy, przemycane są treści, które w dzieciach mogą powodować poważne konsekwencje psychiczne. Jest to poważne zagrożenie dla ich rozwoju, dla nich samych. Internet to jednocześnie też potężne źródło informacji. Jednakże tak naprawdę tenże internet daje pewien nieco zniekształcony obraz współczesnego świata.

To, co złe, sensacyjne, sprzedaje się bardziej i dlatego też tych negatywnych informacji w sieci jest znacznie więcej niż tych przyjaznych. Tym samym przebywanie wśród tych informacji, wśród tak dużej ich ilości jest elementem również mogącym negatywnie wpłynąć na człowieka, a zwłaszcza na młodego człowieka. Zagrożeń płynących z sieci jest bardzo wiele i tym samym potrzeba bardzo dużej czujności, aby przed nimi wszystkimi się ochronić. Jest to możliwe, aczkolwiek wymaga pewnego wysiłku. Z drugiej strony należy także podkreślić, iż umiejętne korzystanie z zasobów internetu jest dobre i warto o tym mówić. Internet jest także źródłem wielu pozytywnych elementów, działań, podpowiedzi, daje szersze możliwości i tym samym pozwala współczesnemu człowiekowi na znacznie więcej. Postęp związany z internetem jest bardzo duży i można również wskazać na to, że ów postęp będzie coraz większy. Wszakże zaawansowanie technologiczne, z jakim mamy obecnie do czynienia, jest coraz większego stopnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.