Programy

Jak sprawdzić czy mam na telefonie wirusa?

Mimo, że jest to „tylko” smartfon, to jest on urządzeniem w takim samym stopniu narażonym na złośliwe oprogramowanie, na działanie cyberprzestępców. Wszakże każdy użytkownik smartfona korzysta z dostępu do internetu właśnie przez to urządzenie. Będąc zatem online jest się w pełni narażonym na różnego rodzaju wirusy oraz innego rodzaju złośliwe oprogramowanie. Do zainfekowania urządzenia najczęściej dochodzi wówczas, jeśli użytkownik korzysta z niezabezpieczonych witryn internetowych.

Objawy zainfekowania

Podstawowym elementem, tak jak w przypadku komputera stacjonarnego czy też mobilnego, jest zadbanie o to, aby w swoim smartfonie zainstalować program antywirusowy. Oczywiście nie oznacza to, że urządzenie będzie w pełni chronione, ponieważ wirusy potrafią być coraz bardziej zaawansowane, coraz bardziej zmyślne. Tym samym jeśli oprogramowanie antywirusowe nie będzie aktualizowane, to może dojść do zainfekowania urządzenia. Jak to sprawdzić? Na pewno pomocny będzie program antywirusowy, w którym należy uruchomić inteligentne skanowanie. Ten proces powinien dać odpowiedź na to czy w urządzeniu jest zainstalowany jakiś wirus. Poza tym również spowolnienie działania smartfona, wykonywanie jakichkolwiek operacji bez wiedzy i świadomie podjętych działań użytkownika, nienaturalne zachowania, które automatycznie wzbudzają niepokój. Ponadto również jedną z bardzo często pojawiających się sytuacji wskazujących na obecność złośliwego oprogramowania w smartfonie, jest bardzo drastyczne obniżenie wytrzymałości baterii urządzenia.

Jak zapewnić sobie ochronę?

Podstawą do tego, aby zapewnić sobie, swojemu smartfonowi jak największy stopień bezpieczeństwa, jest zainstalowanie mobilnej wersji oprogramowania antywirusowego. W tym względzie warto jest sięgnąć po programy takich producentów jak:

  • Kaspersky
  • AVG Antivirus
  • Avast
  • Bitdefender
  • Panda

Są to przykłady dobrych programów, które na pewno pozwolą zabezpieczyć się przed złośliwym oprogramowaniem czyhającym w sieci. Jeśli mamy do czynienia ze smartfonami działającymi w oparciu o system Android, to warto jest skorzystać ze sklepu Play, natomiast jeśli mowa jest o użytkownikach Iphonów, to warto jest skorzystać z propozycji AppStore.

Każde minimalne podejrzenie odnoszące się do tego, że w naszym smartfonie pojawiło się jakieś złośliwe oprogramowanie, że pojawił się jakiś wirus, powinno sprawić, że użytkownik podejmie stosowne działania. Przede wszystkim należy dokonać skanowania urządzenia, które pozwoli zobaczyć czy faktycznie mamy do czynienia z czymś niechcianym. Poza tym również aby móc uniknąć wszelkich nieprzyjemności, należy w smartfonie bezwzględnie zainstalować dobrej jakości oprogramowanie antywirusowe. Poza operacją jego zainstalowania, należy także pamiętać, aby okresowo, gdy jest taka potrzeba, dokonywać aktualizacji takiego oprogramowania. Jednocześnie też uniknięcie wirusów w smartfonie zależy także od ostrożności użytkownika, ponieważ to ona jest często przyczyną zainfekowania smartfona.

Polecamy również: Microsoft 365, czyli jak ułatwić sobie pracę zdalną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.