wirus
Zagrożenia

Czym jest wirus komputerowy?

Na temat wirusów komputerowych powiedziano i napisano bardzo wiele. Niemniej jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, czym one tak naprawdę są? Wirusy komputerowe to nic innego jak specjalne programy. Zazwyczaj można mówić o dosyć prostych programach komputerowych, aczkolwiek jak najbardziej groźnych.

Definicja wirusa

Samo słowo wirus komputerowy może nie być w każdym przypadku najbardziej trafne. Lepiej jest bowiem użyć określenia oprogramowanie złośliwe, które bardziej pasuje. Wirus komputerowy to program, który najprościej mówiąc powiela się samoistnie bez zgody użytkownika danego urządzenia. Tym samym ów użytkownik często w pierwszym momencie nie ma świadomości, że na jego komputerze został zainstalowany ów wirus. W niektórych sytuacjach oczywiście od razu są widoczne negatywne skutki obecności wirusa, ale w niektórych przypadkach podejrzenia o jego obecności mogą wystąpić dopiero po pewnym czasie. Tak może być przykładowo w odniesieniu do oprogramowania szpiegującego.

Nie każdy wirus jest bardzo groźny, ale nie zwalnia nas to z obowiązku zachowania ostrożności oraz zainstalowania odpowiedniego oprogramowania antywirusowego, które pozwoli nam spać spokojnie. Czasem wystarczy oprogramowanie bezpłatne, aczkolwiek nie zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.