wirus komputerowy
Zagrożenia

Sposób przenoszenia wirusów komputerowych

Wirusów komputerowych należy się obawiać tak jak i tych wywołujących ludzkie infekcje. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób przedostają się one do komputerów. Podstawowym i najczęściej spotykanym sposobem jest nieostrożność przy używaniu zewnętrznych nośników jak dysków, płyt, przenośnych pamięci, a niegdyś dyskietek. Ponadto niektóre z wirusów znajdują się na plikach wykonywalnych. Mowa o programach systemowych, o programach narzędziowych czy też o aplikacjach komercyjnych. Ostatnim ze sposobów na dostanie się wirusów do komputerów jest oczywiście sieć.

Niewłaściwe zabezpieczenie komputera

Niewłaściwe zabezpieczenia dają ogromne możliwości twórcom wirusów. Różnorodne wirusy mogą atakować aplety Java oraz inne usługi sieciowe. Różnorodne wirusy komputerowe – i jest to najczęściej spotykany sposób – dostają się do konkretnych urządzeń poprzez sieć, a najczęściej atakują pocztę elektroniczną. Robaki internetowe, bo o nich mowa, są podstępnymi wirusami, które znajdują się najczęściej pod osłoną załączników do maili. Każdy sposób jest groźny. Świadomość możliwości, jakie mają poszczególne wirusy komputerowe, aby dostać się do naszego komputera, pozwala na odpowiednie zabezpieczenie przed ich działaniem.

Oczywiście ciągle powstają nowe rodzaje wirusów, ale jednocześnie też mamy do czynienia z nowymi rodzajami ochrony przeciwwirusowej. W tym względzie istotne jest to, aby sięgnąć po ową ochronę jak również aby w swoich poczynaniach zachować ostrożność. Bez tego ostatniego elementu najlepsze zabezpieczenia się nie przydadzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.