wirus
Zagrożenia

Objawy zainfekowania komputera

Trudno jest dzisiaj wyobrazić sobie życie bez Internetu. De facto jeśli gdzieś na świecie jest jakiś komputer, który nie jest podłączony do sieci, to jest to naprawdę wyjątek. Skoro mowa jest o podłączeniu do sieci, o korzystaniu z Internetu, to tym samym nie jest możliwe, aby całkowicie wyeliminować ryzyko wystąpienia zainfekowania jakimś wirusem. Niezależnie zatem od tego czy mowa jest o prywatnym komputerze, o smartfonie, czy też o komputerze firmowym, korporacyjnym, owo ryzyko zawsze jest realne.

Jak zadbać o komputer?

Istotnym elementem jest stosowanie odpowiednich zabezpieczeń, ale to nie wszystko. Nie można bowiem nie wskazać na taki aspekt, jakim jest uważne obserwowanie swojego komputera. Istnieją pewne przesłanki, które wskazują na to, że w naszym komputerze zagnieździł się jakiś wirus. Czasem może on nie być zupełnie groźny, może być to wyłącznie oprogramowanie szpiegujące, ale w wielu przypadkach może to być bardzo groźny wirus.

Owe przesłanki to między innymi występowanie błędów, zawieszanie się systemu, uruchamianie się różnych programów bez jakiejkolwiek przyczyny, pojawianie się różnych melodyjek oraz innych dźwięków, zmiana wartości plików, formatów, znikanie owych plików, błędy podczas ładowania systemu czy też otrzymywanie różnych komunikatów z zapory sieciowej. Chodzi o komunikaty informujące o połączeniu z Internetem aplikacji mimo, że użytkownik nie inicjował takich połączeń. Takie objawy powinny determinować natychmiastowe działanie, aby nie utracić jakichkolwiek ważnych danych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.