Programy Zagrożenia

Antywirus dla biznesu – jaki wybrać?

Pomimo znaczących różnic w wymaganiach stawianych programowi antywirusowemu dla biznesu, majowy ranking wygrała aplikacja tej samej firmy, która prowadzi wśród oprogramowania dla użytkowników prywatnych. Największe zaufanie w bieżącym miesiącu zdobył program Bitdefender Endpoint Security Elite.

Zbliżone możliwości

Programy, które mogą być z powodzeniem wykorzystane w biznesie, poddano szeregu testów i analiz. Chociaż zwycięzca zestawienia, Bitdefender ESE okazał się bezkonkurencyjny, nie można stwierdzić, że inni kandydaci wypadli znacząco gorzej. Daje to użytkownikom biznesowym duże bezpieczeństwo niezależnie od tego, jaki program wybrali, choć jeśli dopiero przed takim wyborem stają, decyzja powinna być jednoznaczna.

Bitdefender ESE jest najlepszym oprogramowaniem m.in. dlatego, że wyszedł od producentów gotowy do walki ze złośliwymi mikrobami i całą resztą zagrożeń. Kupienie najnowszej wersji i pilnowanie, by regularnie ją aktualizować, wydaje się wystarczające w przypadku profilaktyki dużej ilości niebezpieczeństw czyhających np. w sieci. Nie wszystkie programy dostępne na rynku mogą się tym poszczycić – niektóre są dość skomplikowane w obsłudze i po instalacji wymagają pochylenia się nad konfiguracją, od której powodzenia zależeć będzie jakość pracy aplikacji. Teoretycznie nie jest to wadą, ale w praktyce może zniechęcić niektórych użytkowników.

Modułowa budowa i wysoka funkcjonalność

Po bliższym przyjrzeniu się Bitdefender ESE jeszcze zyskuje. Podczas testów miał zmierzyć się z zadaniem rozpoznania niebezpiecznych programów i wykonał to prawidłowo, do tego oferując użytkownikowi reakcję adekwatną do skali problemu. Nie uruchomił przy tym żadnego alarmu bezpodstawnie. Dzięki regularnym aktualizacjom baz danych można będzie tę tendencję podtrzymać.

Funkcjonalność ESE zwiększana jest przez jego modułową budowę. Mowa tu o wbudowanych modułach-funkcjach typu Sandbox lub HyperDetect. Wszelkie moduły można włączyć lub wyłączyć, co pozostawia użytkownikowi duże możliwości konfiguracyjne.

Dobra tendencja

Jeśli tendencja się utrzyma, wybór najlepszego programu zabezpieczającego, czy to dla użytkowników prywatnych, czy dla biznesu, stanie się bardzo trudny. Najbardziej znani „gracze” nie ustają bowiem w ulepszaniu swoich propozycji, co wiąże się z coraz doskonalszymi osiągami w obronie bezpieczeństwa danych. To cieszy tym bardziej, że jest to oprogramowanie przeznaczone do celów biznesowych. Musi ono poradzić sobie z wieloma zagrożeniami, bo to właśnie przedsiębiorstwa są najczęściej atakowane przez cyberprzestępców.

2 thoughts on “Antywirus dla biznesu – jaki wybrać?

    1. ostatecznie to kwestia indywidualna, ale fakt, Bitdefender należy do najlepiej działających producentów oprogramowania na rynku AV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.