Spoofing
News

Spoofing

Przestępstwa internetowa nabierają całkiem nowego kształtu, a tym samym stykamy się także z coraz nowymi nazwami owych przestępstw oraz zjawisk przestępczych. Jednym z takich zjawisk, z takich niebezpiecznych procederów, o których możemy usłyszeć coraz częściej, jest spoofing. Czym jest owo zjawisko, na czym polega i czy można skutecznie się przed nim chronić? Spoofing to nic innego jak podszywanie się pod znaną odbiorcy osobę lub też instytucję celem wykradzenia cennych informacji, cennych danych, a tym samym również środków finansowych. Można mówić o spoofingu IP, o spoofingu adresu mailowego czy też o spoofingu DNS. W każdym przypadku mamy oczywiście na myśli bardzo groźne zjawisko narażające odbiorcę wiadomości na poważne straty.

Jak kształtuje się spoofing?

Spoofing jest tworzony, jest ukształtowany w taki sposób, aby odbiorca wiadomości był przekonany o tym, że owe informacje uzyskał od osoby czy też od instytucji sobie znanej i zaufanej. Powstaje zatem pytanie o to, w jaki sposób można rozpoznać to, że mamy do czynienia ze spoofingiem? To wydaje się dosyć proste, chociaż w rzeczywistości nadal wiele osób pada ofiarą tej formy przestępczości. Spoofing to działalność polegająca na próbie wyłudzenia jakichś istotnych informacji. Zatem wszelkie maile, w których mamy zawarte prośby o podanie jakichś poufnych informacji, haseł i loginów, jakichś numerów PIN, powinny wzbudzić naszą podejrzliwość.

Wirtualna rzeczywistość

Nawet jeśli wydaje się nam, że rozmawiamy, że korespondujemy mailowo z kimś z naszej rodziny, w rzeczywistości może okazać się, że tak wcale nie jest. Dlatego też każda tego typu prośba powinna wzbudzić naszą podejrzliwość. Pamiętać należy bowiem, że żadna instytucja nigdy nie wymaga podawania informacji typu hasła, loginy czy też numery PIN. Całkowicie nie można wyeliminować ryzyka pojawienia się zjawiska spoofingu, ale można mu w pewnym stopniu zapobiegać. W jaki sposób? Na pewno bardzo ważne jest to, aby pod żadnym pozorem nie odpowiadać na maile, w których treści mamy prośbę o podanie takiego rodzaju wiadomości. Poza tym także bardzo istotne jest to, aby dokładnie przyjrzeć się adresowi, z którego dana informacja, z którego dany mail został do nas wysłany i czy nie ma w nim jakichś różnic co do oryginału. Poza tym także bardzo ważnym elementem jest to, aby dokładnie sprawdzać czy zaufane witryny, z których korzystamy, nie działają w sposób podejrzany, czy nie ma w nich czegoś, co by mogło wzbudzić nasze podejrzenia.

Pewną pomocą może być w tej sytuacji również zainstalowanie odpowiedniej jakości programu antywirusowego, który będzie wrażliwy na pewne podejrzane strony internetowe i będzie je usuwał z naszej przeglądarki internetowej, nie będzie nam pozwalał je odwiedzać. Spoofing to zjawisko, które nabiera prędkości, z którym mamy do czynienia coraz częściej. Niestety, ale ataki tego rodzaju dotyczą zarówno osoby prywatne jak i różnego rodzaju firmy i instytucje. Zawsze bowiem jakiś z tego rodzaju ataków kończy się dla przestępcy powodzeniem, a dla odbiorcy wiadomości pewnymi stratami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.