W jaki sposób sprawdzisz czy twój telefon ma wirusa?
Zagrożenia

W jaki sposób sprawdzisz czy twój telefon ma wirusa?

Smartfony są urządzeniami na tyle powszechnymi, iż służą do wykonywania bardzo wielu codziennych czynności. Za pomocą smarftonów nie tylko kontaktujemy się z bliskimi i korzystamy z internetu, ale ponadto również stanowią one urządzenia do przechowywania różnych istotnych danych, wykonywania operacji bankowych. To powoduje, że smarftony coraz częściej stają się obiektem ataków cyberprzestępców. Ataki hakerów na telefony komórkowe, na smartfony są coraz bardziej zmyślne, a wirusy mogą przyjmować bardzo zróżnicowane formy. Tym samym na pozór nie jest łatwo stwierdzić czy dane urządzenie zostało zainfekowane przez groźnego wirusa.

Rodzaje wirusów na smartfonach

Smartfony działają w oparciu o system Android. Istnieje wiele typów wirusów mogących wykorzystać jakieś luki w systemie i zainfekować urządzenie. Do najbardziej powszechnych typów wirusów mogących znaleźć się w smartfonie zaliczyć należy:

  • spyware,
  • ransomware,
  • trojany,
  • robaki.

Spyware to oprogramowanie szpiegujące, które gromadzi informacje z telefonu i przesyła je następnie na zewnętrzny serwer. Tego typu wirusy udają zazwyczaj różne pomocne aplikacje. Użytkownik sam w ten sposób instaluje wirusa na smartfonie. Wirus może nie tylko rejestrować działania użytkownika, ale także przechwycić loginy oraz hasła. Ransomware powoduje zablokowanie plików znajdujących się na urządzeniu. Haker żąda pewnej opłaty, żeby mogło dojść do odblokowania ważnych plików.

Trojany zwykle użytkownik sam instaluje na smartfonie. Są one dodatkiem do legalnych aplikacji. W wyniku ich działania może dochodzić do blokowania niektórych funkcji lub całego urządzenia. Robaki to ostatnie z zagrożeń, które jednak jest najgroźniejsze. Robaki mogą przychodzić w wiadomościach MMS, SMS oraz innych, mogą w sposób nieograniczony się rozmnażać bez wiedzy użytkownika.

Tym samym infekcja smartfona z systemem Android może następować na kilka różnych sposobów. Może to następować przez różne fałszywe strony, poprzez złośliwe reklamy czy też róże zainfekowane aplikacje.

Jak rozpoznać obecność wirusa?

Aby móc skutecznie walczyć z wirusem, najpierw trzeba mieć świadomość jego obecności w smartfonie. Nie zawsze jest to proste, aczkolwiek istnieją pewne dosyć charakterystyczne symptomy wskazujące na zakażenie smartfonu wirusem. Do tych objawów na pewno należy zaliczyć dosyć często występujące awarie różnych aplikacji, wyraźne zwiększenie limitu wykorzystywanych danych, pojawianie się różnych natrętnych reklam bez włączonych aplikacji, bardzo szybkie wyczerpywanie się baterii mimo braku nadmiernego korzystania z urządzenia, przegrzewanie się urządzenia czy też bardzo wysokie rachunki za telefon w usługach abonamentowych na skutek wykorzystania bardzo dużej puli danych.

Takie objawy wskazują na możliwość zainfekowania smartfonu i powinny zaniepokoić użytkownika. Ponadto warto po prostu zadbać o zainstalowanie na urządzeniu aktualnego oprogramowania antywirusowego, które poradzi sobie z większością pojawiających się zagrożeń wirusowych.

Polecamy artykuł: Bezpieczeństwo przy pracy zdalnej – jak się nie dać wirusom komputerowym?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.