Wirtualna rzeczywistość określana jest również jak VR. Ma za zadania stworzenie obrazu, który będzie wyglądać jak rzeczywisty. Jednak z tą różnicą, że będzie wygenerowany poprzez komputerową technologię. Użytkownik ma wrażenie zanurzenia się w innym, wytworzonym świecie. VR posiada zastosowanie w codziennym życiu, a nawet w wielu jego aspektach, sprawdź je:
Zastosowanie w marketingu
W dzisiejszych czasach, przez sytuacje pandemiczną, wiele kampanii zostało zastąpione kampaniami interaktywnymi. VR może ten sposób zdecydowanie uatrakcyjnić i bardziej zainteresować klienta oraz wzbudzić jego reakcje emocjonalną. Z pewnością wyróżni się na tle konkurencji.
Oferta, która jest interaktywna, bardziej skupia uwagę i zostaje w pamięci. Marka, która to pokazuje zyskuje prestiż i uznanie. Natomiast klienci bez wychodzenia z domu mogą sprawdzić produkty.
Są również dostępne narzędzia analityczne, których zadaniem jest sprawdzenie jak odbiorcy reagują na konkretne informacje. Dobrana technologia do konkretnej grupy, może mieć wielki wpływ na sukces reklamy. Dzięki interaktywności, wrażeniami dźwiękowymi i wizualnymi, konsument ma zdecydowanie lepszy dostęp do historii marki.
Zobacz również: Targeting – co to jest i jak działa?
Zastosowanie w medycynie
Wirtualna rzeczywistość może pomagać studentom medycyny. Mogą uczyć się jak wykonać operację bez strachu o czyjeś życie. Również może posłużyć do ćwiczeń przed jej wykonaniem. Studenci, dzięki VR rozwijają umiejętności i talenty techniczne.
Wirtualna rzeczywistość może posiadać zastosowanie w uleczeniu alzheimera. Jest to wciąż nieuleczalna choroba, której może zapobiec VR. Może wspomóc rehabilitację, reprodukcję przyszłych obrazów, umiejętności poznawczych oraz pozbycia się różnego rodzaju fobii. Świadomość, że spotykamy coś czego się boimy, a tak naprawdę jest to „sztuczny obraz”, może pozwolić na pierwszy krok do zwalczenia lęku.
W Tokio został opracowany projekt o nazwie „Augmented Satiety”. Ma za zadnie pokazanie większej porcji jedzenia, niż faktycznie się spożyło. Może to pomóc zwalczyć otyłość.
Zobacz również: Jak przeskanować telefon w poszukiwaniu wirusów?
Zastosowanie w przemyśle
Wirtualna rzeczywistość może bardzo przydać się w przemyśle. Już na początkowym etapie potrafi znaleźć nieprawidłowe rozmieszczenie maszyn lub zweryfikować optymalność ciągów komunikacyjnych oraz przejść. Przemysł 4.0 to inaczej ingerencja technologii cyfrowej. Jest zdecydowanie bardziej wydajniejsza i zwiększa produktywność pracy.
Warto też zwrócić uwagę, że gwarantuje większy poziom bezpieczeństwa dla pracowników. VR stosuje się coraz częściej do symulacji ryzyka sytuacji. Pracownicy nie narażają się na niebezpieczeństwo oraz uczą korzystać się z maszyn oraz przestrzegania protokołów.
Zastosowanie w grach wideo
Gry wideo są jednym z sektorów, w którym wirtualna rzeczywistość na bardzo duże zastosowanie. Aby poprawić jakość gry i jeszcze bardziej ją udoskonalić, gracze poszukują coraz to nowszych rozwiązań. Dokonują tego poprzez zakup nowych konsoli, zmiany lokalizacji urządzenia, czy wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami. Także korzystają z usług streamingowych oraz wybierają usługi, które oferują najlepszą jakość połączenia internetowego.
Istnieje wiele rodzajów graczy. Niektórzy wolą grać w dużej grupie, inni sami. Wolą połączyć się do gry z setkami użytkowników i grać online, lub grać tylko z własnymi znajomymi jako rywalami. Twórcy gier zadbali o to, aby już nie musieli się tym martwić.
Dzięki wirtualnej rzeczywistości uczestnicy posiadają zapewnione rewelacyjne wrażenia. Nie muszą opuszczać swojego domu, a dzięki VR mogą poczuć się jak prawdziwi bohaterowie.
Zobacz również: Współczesne zastosowanie komputerów w handlu