Zagrożenia

Jak przeskanować telefon w poszukiwaniu wirusów?

Obecnie smartfon jest osobistym urządzeniem, bez którego trudno jest wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Jednocześnie też z uwagi na to, że smartfony są wykorzystywane do bardzo wielu celów, to stają się one coraz częściej obiektem ataków cyberprzestępców. Każdy system operacyjny, w tym również ten, na którym opierają się smartfony, posiada określone wady, określone luki. Właśnie te luki są bardzo często wykorzystywane przez hakerów.

Istniejące zagrożenia

Mówiąc o konkretnych zagrożeniach związanych z działaniem wirusów, należy wskazać na bardzo podobne problemy, jakie można odnosić do komputerów. Kradzież danych, blokowanie aplikacji, usuwanie danych, programów, spowolnienie działania urządzenia czy też nawet fizyczne zniszczenie smartfona są realnymi zagrożeniami, które są notowane. Dlatego też każde urządzenie powinno być wyposażone w odpowiednie oprogramowanie. Mowa jest o:

– antywirusie,

– firewall,

Antywirus jest programem, którego zadaniem jest wykrywanie oraz neutralizowanie pojawiających się wirusów, robaków, trojanów czy też innego rodzaju złośliwego oprogramowania. Firewall z kolei jest zaporą ogniową, co powoduje, że ryzyko dostania się do zasobów urządzenia przez niepowołane osoby, jest minimalne.

Skanowanie i inne działania

Każde zabezpieczenie w jakimś stopniu chroni użytkownika przed złośliwym oprogramowaniem. Jednakże tak naprawdę potrzeba jest zachowania pewnych nawyków, potrzeba jest zachowania określonego stopnia ostrożności, aby móc mówić o pełnej, o jak najwyższej ochronie przed złośliwym oprogramowaniem. Podstawą jest zainstalowanie wysokiej jakości oprogramowania antywirusowego. W ramach takiego oprogramowania można i należy co pewien czas wykonywać skanowanie urządzenia w poszukiwaniu wirusów. Jest to odrębna funkcja oprogramowania antywirusowego, którą można włączyć w dowolnym momencie. Owo skanowanie jest co pewien czas uruchamiane automatycznie. To podstawowy krok, który pozwoli w miarę szybko zareagować na podejrzane zachowanie smartfona i tym samym pozwoli usunąć złośliwe oprogramowanie. Poza tym również jeśli ktoś na swoim urządzeniu dokonuje instalowania jakichkolwiek aplikacji, to owe aplikacje powinny pochodzić tylko i wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Bardzo ważnym elementem jest zachowanie ostrożności przy otwieraniu poczty mail, przy umieszczaniu w sieci jakichkolwiek danych osobowych.

Skanowanie urządzenia jest jednym z kluczowych działań mających na celu ochronę komputera czy też smartfona przed działaniem złośliwego oprogramowania. Skanowanie powinno być pewnego rodzaju nawykiem, który powinien być stosowany cyklicznie przez każdego użytkownika. W przeciwnym przypadku ryzyko pojawienia się złośliwego oprogramowania będzie bardzo wysokie. Stosowanie sprawdzonych programów jak Kaspersky, Avast, AVG, Panda czy też Bitdefender w dużej mierze powinno pozwolić na spokojne korzystanie ze smartfona bez przykrych niespodzianek w postaci pojawienia się jakiegokolwiek złośliwego oprogramowania na urządzeniu.

zobacz również: Office 365 a Microsoft 365 – czy to to samo?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.