Media Zagrożenia

Facebook i SMS-y premium

Wykorzystywanie naiwności użytkowników Facebooka jest dzisiaj tak powszechne, że w zasadzie powinno przestawać dziwić. Nie można również narzekać na brak pomysłowości czy inwencji samych atakujących. Ci są coraz sprytniejsi i potrafią dobierać coraz to wiarygodniejsze scenariusze domniemanych wydarzeń.

7 milionów oszukanych

Nowa kampania związana z SMS-ami Premium, rozprzestrzeniająca się za pomocą Facebooka, przekroczyła wszelkie granice. Już około 7 milionów użytkowników dało się nabrać  na kolejną kampanię. Kampania oparta była o działania jednego serwera oraz kilkunastu domen, regularnie i dosyć szybko blokowanych przez Facebooka. Korzystających można było zidentyfikować  po IP komputera: 144.76.162.245. Wszystkie tworzone strony wyglądały identycznie, a ich treść zachęcała do skorzystania z nowej aplikacji – zobacz, kto cię podgląda na Facebooku!

Zobacz, kto dał się oszukać

Chłopak czy dziewczyna, która nam się podoba, a może kolega z pracy czy dawna dziewczyna, z którą chciałbyś odnowić kontakt? Kogóż z nas nie interesuje, kogo uwagę przyciąga nasz profil. No właśnie. Okazuje się, że chętnych na takie podglądanie poczynań innych zdecydowanie nie brakuje, chociaż, jak pokazuje ta historia, nie jest to tanie. W tym miejscu również od razu rozwiązujemy zagadkę – na Facebooku technicznie nie istnieje możliwość podejrzenia, kto interesował się naszym profilem. Aby jednak cały fake był wiarygodniejszy, w poniższym polu pojawiają się faktyczni znajomi, którzy z takiej usługi skorzystali. To aż nadto sprytne posunięcie, jednak okazało się, że lista znajomych wyświetlająca się poniżej pola do logowania to tak naprawdę lista osób lubiących profil Kwejka.

Logowanie – i co dalej?

Wpisanie danych to jednocześnie przekazanie możliwości do zalogowania się na nasze konto oszustom. Po wpisaniu danych na stronie: http: //facewatch.borec.cz/css zostajemy przekierowani na kolejną stronę, tym razem: http: //sprawdzikk/v0r.org/. Wgrywająca się strona wygląda naprawdę profesjonalnie, dlatego jeśli nikt nie zwraca uwagę na to, co pojawia się w pasku, może się nabrać. Na sam koniec, po wpisaniu wszystkich danych użytkownik proszony jest o wykonanie ostatniego kroku, jaki dzieli go od poznania prawdy absolutnej – wysłanie SMS-a o treści LEAD.TAK na numer 92505. Oczywiście zamiast upragnionych informacji dostajemy nietanią, a do tego z pewnością niechcianą subskrypcję. Facebook jest każdego dnia wykorzystywany w ten sposób, o czym trzeba zawsze pamiętać, jeśli nie chcemy dać się oszukać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.