wirusy
Zagrożenia

Rodzaje wirusów komputerowych

Wirusy komputerowe są tak naprawdę programami komputerowymi o określonej budowie. Ich głównym celem jednakże nie jest pomoc, ale zaszkodzenie komputerom oraz ich użytkownikom. Mimo, że wirusy komputerowe są znane od bardzo dawna, to jednak tak naprawdę na bardzo dużą skalę się rozprzestrzeniają i coraz więcej się o nich mówi w dobie współczesnej, w dobie internetu.

Klasyfikacja wirusów

Wirusy komputerowe można klasyfikować na wiele różnych sposobów. Niektóre z nich są rzeczywiście bardzo groźne, ale można również zetknąć się z takimi wirusami, które mogą być tylko uciążliwe, ale w rzeczywistości nie powodują one bardzo dużych strat lub też nie powodują żadnych strat. Jakie mogą być wirusy komputerowe, jakie możemy wskazać przykłady wirusów komputerowych, z którymi mamy do czynienia na co dzień, chociaż tak naprawdę wolelibyśmy z nimi nie mieć do czynienia. W tym względzie można wskazać chociażby na wirusy plikowe, na makrowirusy, na wirusy płyty głównej, na wirusy klasterowe, na wirusy włamaniowe oraz na wirusy wielowarstwowe. Każdy z tych rodzajów ma specyficzną budowę oraz specyficzne przeznaczenie.

Wirus i jego konkretny cel

Każdy wirus został jednak stworzony w bardzo konkretnym celu. Najbardziej groźne z wirusów to oczywiście te, które powodują zniszczenia w systemie komputera, powodują utratę ważnych danych czy też blokują całkowicie dostęp do danego urządzenia. Oczywiście niezależnie od tego, z jakim rodzajem wirusa komputerowego mamy w danym momencie do czynienia, należy przed nimi odpowiednio się zabezpieczyć. Nie jest to nic trudnego. Istotnym elementem jest zaopatrzenie się w dobrej jakości program antywirusowy. Jego zaawansowanie w dużej mierze zależy od tego, do czego używamy naszego komputera. Jeśli bowiem umieszczone są w nim jakieś bardzo ważne dane, jest to komputer firmowy, jest to komputer w jakiejś instytucji, to wówczas stopień zaawansowania danego zabezpieczenia powinien być tak naprawdę najwyższy z możliwych. W takiej sytuacji bardzo istotne jest to, aby korzystać tylko i wyłącznie z płatnych wersji oprogramowania antywirusowego.

Antywirusy

W takim przypadku bowiem użytkownik urządzenia ma dostęp do stałej pomocy technicznej oraz tenże program antywirusowy jest stale aktualizowany. To bardzo ważne, ponieważ cyberprzestępcy próbują właśnie wykorzystywać wszelkie luki w programie, które mogą występować w sytuacji, w której w danym momencie nie mamy do czynienia z aktualizacją oprogramowania antywirusowego. Zagrożenia płynące z sieci w postaci wirusów komputerowych jest bardzo poważne, a tym samym należy się przed nimi chronić w odpowiedni sposób. Różnego rodzaju wirusów komputerowych możemy mieć bardzo wiele, ale sama znajomość ich nazw nie jest jeszcze tym elementem, który będzie nas właściwie chronić przed różnego rodzaju zagrożeniami. Niezależnie od tego czy będzie to tylko spam, czy też bardzo groźne trojany, należy mówić o wirusie, który jest utrudnieniem. Dlatego warto jest zadbać o to, aby nasz komputer był wolny od wszelkiego rodzaju oprogramowania złośliwego, które na nas czyha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *