Zagrożenia

Higiena pracy zdalnej przy komputerze

Praca w systemie zdalnym jest w wielu przypadkach wymuszona. Jednakże w wielu sytuacjach ów system był stosowany z powodzeniem od wielu lat. Praca w systemie zdalnym wymaga oczywiście dostępu do odpowiednich narzędzi, do komputerów, do odpowiednich aplikacji, materiałów i dokumentów. Jednakże oprócz tego nie można zapomnieć także o innych warunkach niezbędnych do tego, aby owa praca w systemie zdalnym była możliwa, wydajna i skuteczna. Nie można również zapomnieć o takim elemencie, jakim jest bezpieczeństwo takiej pracy.

Praca zdalna i jej bezpieczeństwo

Praca zdalna jest w większości sytuacji wykonywana z poziomu swojego domu. Dlatego też istotne jest to, aby miejsce wykonywania owej pracy zdalnej było odpowiednio przygotowane, aby było odpowiednio zorganizowane. W pracy zdalnej tak samo jak w pracy stacjonarnej ważne jest zagadnienie BHP. Praca zdalna wymaga tego, aby ją odpowiednio zorganizować pod względem przyjmowanej pozycji, czasu przeznaczonego na tę pracę, ubioru, itd. Bezpieczeństwo pracy zależy od wielu czynników.

Elementy zachowania higieny w pracy zdalnej

Mówiąc o higienie pracy zdalnej, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów. Mowa jest mianowicie o:

  • odpowiednim fotelu pozwalającym przyjąć właściwą pozycję
  • odpowiednim czasie pracy
  • odpowiednim urządzeniu do pracy zdalnej

System pracy zdalnej przede wszystkim wymaga tego, aby przyjąć właściwą pozycję. To z kolei przekłada się na to, aby zastosować wygodny, odpowiednio wyprofilowany fotel. Pracować oczywiście należy w pozycji siedzącej, która jest najbardziej ergonomiczna. Należy zastosować fotele specjalnie dedykowane do pracy przy komputerze. Aby móc mówić o zachowaniu bezpiecznej pozycji w pracy zdalnej, warto także zwrócić uwagę na specjalistyczne poduszki ortopedyczne do siedzenia. Są one wykonane ze specjalistycznej pianki, która zapewnia odpowiednie dopasowanie kręgosłupa do przyjętej pozycji. Owe poduszki ortopedyczne pozwalają pozbyć się nacisku na rdzeń kręgowy, pozwalają pozbyć się napięcia mięśniowego, a tym samym bólu pleców.

W pracy zdalnej bardzo ważne jest to, aby przeznaczać na nią odpowiedni czas. Bardzo ważne jest to, aby co dwie godziny lub nawet częściej robić przerwy w pracy, aby wstać, wyprostować się, wykonać kilka ćwiczeń rozciągających, oderwać się od ekranu. Takie przerwy wpływają zarówno na ciało jak i na umysł. Dzięki nim można mówić o poprawie koncentracji, poprawie pracy umysłu człowieka.

Bardzo istotne jest także to, aby stosować urządzenie o odpowiedniej wielkości ekranu. Jeśli bowiem ekran posiada przekątną mniejszą niż 13 cali, to wówczas będzie można mówić o bardzo szkodliwym wpływie na zdrowie człowieka. To element wpływający także na wygodę.

Te wszystkie elementy w bardzo dużym stopniu wpływają na higienę pracy, wpływają na zdrowie człowieka. Jeśli o te elementy odpowiednio nie zadbamy, to równocześnie też trudno będzie mówić o wymaganej wydajności pracy w swoim domu, o odpowiedniej i wymaganej wydajności wykonywanej pracy zdalnej.

Polecamy również: Microsoft 365 – najlepszy pakiet narzędzi do pracy zdalnej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.