Ransomware
Zagrożenia

Ransomware – co to jest?

Spośród różnego rodzaju oprogramowania złośliwego, z jakim mamy obecnie do czynienia, na pewno jednym z tych najbardziej niebezpiecznych jest ransomware. Tego rodzaju oprogramowanie złośliwe możemy także spotkać pod nazwą scareware oraz rogueware. W wyniku zainfekowania wirusami typu ransmoware, użytkownik komputera ma zablokowany do niego dostęp, a aby móc uzyskać tenże dostęp na nowo, jest zmuszony do uiszczenia określonego okupu. Skąd oprogramowanie typu ransomware pojawia się na naszych komputerach? Tutaj na pewno należy wskazać na osoby, które w branży hakerskiej mają bardzo duże doświadczenie, a oprogramowanie to jest bardzo zmyślne. Jego przedostanie się w struktury urządzenia, w struktury systemu komputerowego nie jest niczym trudnym, jest czymś wręcz banalnym. Tak naprawdę bowiem wynika to często ze zbytniej ufności użytkownika, z braku jego ostrożności.

Niezabezpieczone sieci

Ransomware dostaje się do komputera poprzez prywatną sieć jeżeli nie jest ona zabezpieczona. Poza tym także zainfekowanie może nastąpić poprzez fałszywą wiadomość mailową, poprzez określony załącznik czy też poprzez stronę internetową, która jest odwiedzana, a która została zainfekowana. Rozpoznanie pojawienia się oprogramowania złośliwego typu ransomware nie będzie zasadniczo niczym trudnym. W tej sytuacji bowiem użytkownik po prostu nie będzie miał dostępu do urządzenia jeśli nie spełni określonych warunków. Pozbycie się ransomware oraz zapobieganie infekcjom jest oczywiście w większości przypadków jak najbardziej możliwe. Tutaj muszą jednakże zaistnieć dwa podstawowe elementy, dwa podstawowe czynniki. Mowa jest mianowicie o tym, aby zainstalować w swoim komputerze odpowiednio wysokiej jakości oprogramowanie antywirusowe, które powinno być także aktualizowanie.

Zachowaj ostrożność

Drugim czynnikiem jest to, aby zachować po prostu ostrożność, zawsze przyglądać się uważnie przychodzącym mailom i nie otwierać załączników, co do których będziemy mieli jakiekolwiek podejrzenia. W jaki sposób jeszcze można zapobiegać zainfekowaniu przez ransoware? Na pewno istotne będzie to, aby wszystkie programy zainstalowane na urządzeniu były aktualizowane. Przede wszystkim istotne jest to, aby uaktualizowane były systemy przeglądarki oraz paski narzędzi, które są użytkowane na urządzeniu.

Ransomware jest rodzajem złośliwego oprogramowania, przed którym należy chronić się w szczególny sposób. Tutaj mówić będziemy o próbach zainfekowania skierowanych w głównej mierze do jakichś instytucji i firm, aczkolwiek nie oznacza to wcale, że prywatni użytkownicy są w tejże materii bezpieczni, bo tak w rzeczywistości nie jest. Na wszelkiego rodzaju złośliwe oprogramowanie, w tym również na ransomware narażeni są de facto wszyscy użytkownicy online. Poza ransomware w sieci mamy do czynienia z wieloma innymi rodzajami oprogramowania złośliwego, przed którym również powinniśmy się w najlepszy z możliwych sposobów chronić, a tym najlepszym sposobem jest oczywiście zastosowanie wysokiej jakości oprogramowania antywirusowego funkcjonującego na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.