Zagrożenia

„Już jestem!” Czyli kolejny problem z naszymi smart fonami

Wiadomości od operatora sieci zwykle traktujemy może nieco jako uciążliwe, ale nigdy jako niebezpieczne. Szczególnie, jeśli operator sieci informuje nas o zakończonym połączeniu z drugiej strony, dzięki któremu możliwe będzie nawiązanie połączenia. Warto jednak przed kliknięciem w „oddzwoń” sprawdzić, o jaki numer przychodzący chodzi. Szczególnie, jeśli do nikogo nie dzwoniliśmy.

Wygląda jak faktyczny

SMS-y, jakie zaczęły przychodzić na nasze telefony faktycznie przypominają te wysyłane przez operatora sieci po zakończeniu rozmowy przez drugą stronę i odblokowaniu linii. Jedyne, co powinno nas zaniepokoić, jest możliwość zlikwidowania powiadomień o możliwości nawiązania połączenia, jeśli nie chcemy ich więcej otrzymywać. Warto również zawsze spojrzeć, do kogo oddzwaniamy, ponieważ numery z SMS-ów pułapek zaczynają się od +53, czyli numeru kierunkowego na Kubę. Minuta połączenia z tym krajem według cenników wynosi zwykle około13 złotych netto. Z pewnością całe oszustwo polega na „odpalaniu” części pieniędzy z tej kwoty oszustowi. To jednak nie jedyne tego typu oszustwa  w ostatnim czasie.

Druga fala ataków – tym razem nieodebrane połączenia

Po fali wiadomości tekstowych przyszedł czas na głuche telefony oraz nieodebrane połączenia. Numer kierunkowy dzwoniącego jest wciąż ten sam, pochodzi z Kuby, opłaty za oddzwonienie również są bardzo drogie. Początek numeru +53 może sugerować, że dzwoni do nas jakiś numer od operatora Orange, w efekcie jest to sporo kosztująca rozmowa międzynarodowa. Połączenia trwają zaledwie sekundę czy kilka sekund – chodzi o złapanie was na oddzwonieniu. Lista numerów przedstawia się następująco: +35990418, +5354990763, +5354990760, +5362624481, +5352652902, +5347281764, +5398940339, +5352652902 oraz +5358842850.

Kto wykonuje takie połączenia?

Najczęściej odpowiedzialnością za wykonywanie takich połączeń obciążane są boty, czyli skrypty, włamujące się do nieposiadających żadnych zabezpieczeń centrali VolP, odpinanych do Internetu. Przy odrobinie szczęścia możliwe jest podrobienie ID dzwoniącego, czyli numeru przychodzącego. Terminowanie połączeń międzynarodowych na numerach kierowanych na Kubę daje wymierne korzyści tym, którzy dopuszczają się naciągania. I w taki sposób interes się kręci. Warto zawsze dokładnie przyglądać się nieznajomym numerom, jeśli pojawiają się na liście naszych nieodebranych połączeń – dla własnego dobra oraz dla własnego portfela. Można również próbować zablokować odgórnie numery międzynarodowe, jeśli z takich nie korzystamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.