Programy

Praca zdalna – zagrożenia dla pracownika

Praca zdalna jest obecnie sposobem na wykonywanie swoich obowiązków biurowych dla bardzo szerokiej grupy osób. Tam, gdzie tylko jest to możliwe, praca w formie zdalnej jest preferowana. Zasadniczo aby była ona możliwa do wykonywania, potrzeba jest dostępu do komputera z internetem jak również i szeregu różnych narzędzi czy też aplikacji. Pracy w systemie zdalnym jednakże nie należy utożsamiać tylko i wyłącznie z obecnym czasem społecznego izolowania się z konieczności. To sposób pracy, który w wielu przypadkach wiąże się ze znacznie większą efektywnością. Można tak wskazać na sytuację, w której praca zdalna jest jedyną opcją, jaka stoi przed daną firmą, przed danym pracownikiem.

Korzyści związane z pracą zdalną

Praca zdalna to nie tylko większy komfort dla pracownika. Praca z własnego domu jest tym elementem, który jest związany z możliwością pracy w dosyć komfortowych warunkach. Poza tym także w takiej sytuacji nie mamy do czynienia ze stałą kontrolą ze strony szefa, ze strony przełożonych. To niewątpliwie spore ułatwienie dla pracownika. Ten nie musi rankiem zrywać się z łóżka, przygotowywać eleganckiego ubrania, jechać wcześniej do pracy. Po prostu istnieje możliwość ubioru czegoś wygodnego. Nie ma potrzeby, by wychodzić z domu, a zatem można zaoszczędzić sporo czasu.

Zagrożenia związane z pracą zdalną

Żeby nie było tak różowo i kolorowo, praca w systemie zdalnym to określone zagrożenia dla pracownika. Wśród tych zagrożeń należy wskazać chociażby na:

  • obecność różnych rozpraszaczy
  • brak wewnętrznego przymusu do wykonania danych zadań z uwagi na brak bezpośredniego nadzoru
  • brak odpowiedniego miejsca (odrębnego miejsca) do pracy zdalnej
  • nieumiejętność zorganizowania sobie miejsca pracy, wyznaczenia sztywnych godzin pracy

Bezpośrednim zagrożeniem w pracy zdalnej jest zatem pokusa tego, że dany pracownik nie jest w stanie sam się zmobilizować do wykonywania swoich obowiązków pracowniczych. Często mamy do czynienia z obecnością innych domowników, w tym głównie dzieci. Dokonywanie przerw w pracy, by poświęcać ten czas rodzinie jest jednym z istotnych zagrożeń, które w sposób negatywny wpływają na skuteczność pracy zdalnej. Poza wymienionym, istnieje także bardzo duże zagrożenie w postaci odrywania swojej uwagi od obowiązków, by wykonać jakieś prace domowe. To bardzo duża pokusa, która może stanowić poważne zagrożenie dla skuteczności pracy zdalnej. Dlatego też aby praca zdalna miała sens i była skuteczna, potrzeba jest zastosowania kilku istotnych elementów. Trzeba przede wszystkim jasno określić godziny pracy, trzeba zorganizować sobie odrębne miejsce, którym bynajmniej nie powinna być sypialnia i łóżko. Ponadto także bardzo istotne jest to, aby nie mieć przy sobie żadnych rozpraszaczy.

Praca w systemie zdalnym jest sporym ułatwieniem dla pracownika, chociaż wiele osób podkreśla, iż chce wracać do biura, wielu osobom brakuje towarzystwa biurowego. Niemniej jednak osoby, które są dobrze zorganizowane, często wybierają taki sposób i żadne zagrożenia nie stanowią dla nich przeszkody, ponieważ potrafią sobie z nimi radzić.

Warto przeczytać również: Zalety pakietu Microsoft 365 w pracy zdalnej

2 thoughts on “Praca zdalna – zagrożenia dla pracownika

  1. Czy nie ma takiego zagrozenia, zreszta juz artykulowanego przez niektorych prawnikow i przedsiebiorcow, ze jezeli rzad nie zdazy uregulowac pracy zdalnej w Kodeksie pracy zanim wygasna przepisy w tym zakresie z ustawy w sprawie COVID-19, to pracodawcy beda dalej zlecac prace zdalna, tyle ze na mocy przepisow o telepracy?

    1. Jeżeli chodzi o przepisy i sytuację na rynku pracy, to przez pandemię jest bardzo dynamicznie i niekiedy zmienia się wszystko z dnia na dzień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.