urządzenia do komputera
Media

Urządzenia współpracujące z komputerem

Każdy komputer działa w oparciu o określone podzespoły. Procesor, płyta główna to elementarne składowe, dzięki którym każde urządzenie możliwe jest do obsługi, jest użyteczne. Jednakże mówiąc o sprawności funkcjonowania komputerów, należy wskazać także na szereg urządzeń współpracujących, dzięki czemu mowa jest jednocześnie o znacznie większej funkcjonalności. O jakich urządzeniach współpracujących jest mowa? Tutaj można zamiennie mówić o tak zwanych urządzeniach peryferyjnych.

Trzy rodzaje urządzeń

Zaliczymy do nich trzy rodzaje urządzeń, a mianowicie chodzi o urządzenia wejścia, urządzenia wyjścia oraz urządzenia wejścia/ wyjścia. Urządzenia wejścia są tymi, które w głównej mierze służą do tego, aby móc do komputera wprowadzać różnego rodzaju dane. Inaczej rzecz ujmując można sprawnie sterować komputerem. Do typowych urządzeń peryferyjnych wejścia należy na pewno zaliczyć joystick, mysz komputerową, klawiaturę, panel dotykowy czyli touchpad, tablet graficzny, kamerkę, skaner, mikrofon, czytnik linii papilarnych bądź też odbiornik GPS. Jak więc widać, mamy tutaj do czynienia z bardzo przydatnymi urządzeniami wejścia, które umożliwiają obsługę danego komputera. Poza urządzeniami wejścia, mamy również szereg urządzeń wyjścia. Jak można się domyślić, są to urządzenia, które w głównej mierze służą do tego, aby wyprowadzać dane z urządzenia. Nie chodzi oczywiście o jakieś działania niezgodne z prawem, ale o normalne operacje wykonywane każdego dnia, o normalne, sprawne korzystanie z komputerów. Co zatem możemy zaliczyć do urządzeń wyjścia?

Czym są urządzenia współpracujące z komputerem?

Wskażemy chociażby na monitory, projektory, drukarki, plotery, głośniki czy też słuchawki. W tym względzie również musimy wskazać na to, że bez tych peryferyjnych urządzeń wyjścia nie jest możliwe normalne funkcjonowanie żadnego komputera. Pozostał nam jeszcze jeden rodzaj urządzeń peryferyjnych komputera. Jak można się domyślić, są to urządzenia, które łączą w sobie funkcje dwóch poprzednich urządzeń. Co można zatem zaliczyć do tego rodzaju urządzeń? Na pewno są to ekrany dotykowe, karty sieciowe czy też modemy. Aby można było korzystać z owych urządzeń peryferyjnych, należy w odniesieniu do wielu z nich podłączyć je do odpowiednich portów. Dlatego też każdy komputer powinien w takie porty być wyposażony. Jakie zatem porty możemy wyróżnić w odniesieniu do komputerów?

Wskażemy na dziesięć podstawowych portów, a mianowicie chodzi o Display Port, HDMI, D-SUB lub VGA Port, DVI, USB 2.0, PS/2, USB 3.0, RJ 45, Jack oraz S/PDIF. Urządzenia peryferyjne w komputerach są tymi elementami, które w niektórych przypadkach mogą występować w urządzeniu opcjonalnie, ale w wielu przypadkach, w odniesieniu do wielu z nich należy mówić o czymś integralnym, o czymś nieodłącznie związanym z funkcjonalnością komputera. Zasadniczo mówiąc o urządzeniach wyjścia lub wejścia, należy wskazać, że część z nich jest zintegrowana z komputerem, ale niektóre należy opcjonalnie do nich dokupić, należy także je odpowiednio do danego urządzenia dopasować, aby było ono funkcjonalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *