Programy

Czy nauka zdalna to przyszłość edukacji?

Nauka zdalna jest de facto znana w niektórych regionach, krajach od bardzo dawna. Przy odpowiednim przygotowaniu technologicznym, merytorycznym oraz przy odpowiednim nastawieniu ten proces może przebiegać jak najbardziej prawidłowo i skutecznie. Czas izolacji w domach z powodu koronawirusa sprawił, że również kwestia nauki szkolnej musiała zmienić formę. Nauczanie zdalne wyglądało i wygląda w tym czasie bardzo różnorodnie. Wiele zależy właśnie od wspomnianych wyżej aspektów. Trzeba jednak podkreślić, że przy zachowaniu określonych zasad, przy odpowiednim zaangażowaniu, realizacja programów edukacyjnych w formie zdalnej jest jak  najbardziej możliwe.

Aplikacja Microsoft 365

Dawniej Office 365, a dzisiaj Microsoft 365. Jest to jedna z bardzo korzystnych, z wyróżniających się propozycji dla uczniów i nauczycieli. Oczywiście istnieje wiele różnych programów pomocowych do nauki, aczkolwiek przecież bardzo istotne jest to, aby sięgać po te najlepsze i najbardziej efektywne. Microsoft 365 to różnorodne pomocne programy aplikacje, w tym te przydatne w nauce zdalnej:

– Aplikacja Teams,

– najnowsze wersje Worda i PowerPointa,

– Redaktor,

Aplikacja Teams

W sposób szczególny należy wskazać na aplikację Teams, która jest bardzo pomocna w skutecznym przekazywaniu wiedzy. Przede wszystkim owa aplikacja umożliwia tworzenie pewnych pokojów z videorozmowami. Można stworzyć jednorazowo nawet 250 takich połączeń. Idealne rozwiązanie na to, aby cała klasa mogła jednocześnie brać udział w zajęciach. Jest to doskonałe rozwiązanie dla uczelni, na których w wykładach bierze przecież udział jednocześnie sporo studentów i słuchaczy. Nowy Redaktor skupia się nie tylko na ortografii, ale także na składni zdań oraz na stylistyce. Nowy Redaktor jest narzędziem, dzięki któremu można sprawdzać teksty nie tylko w języku polskim, ale także w angielskim czy też w niemieckim.

Nie tylko Microsoft 365, ale także wiele innych programów obecnych na rynku, obecnych w sieci powoduje, że nauka zdalna jest bardziej realna. Czy będzie to rozwiązanie przyszłościowe? Wydaje się, że na chwilę obecną nie. Realne uczestniczenie w zajęciach szkolnych w klasie jest tym elementem, który wciąż tkwi w mentalności ludzi, a prowadzenie zajęć twarzą w twarz, bezpośrednia interakcja mimo wszystko daje znacznie większe możliwości i daje znacznie lepsze efekty. Jeśli spojrzeć na to zagadnienie z technicznego punktu widzenia, to oczywiście współczesny świat jest w pełni przygotowany do tego, aby przejść na zdalny system nauki oraz w wielu przypadkach również pracy. Obecny czas pokazał bowiem, że tam gdzie technologia i zaangażowanie jest na wysokim poziomie, to zajęcia szkolne przebiegają bardzo sprawnie, bez jakichkolwiek zakłóceń. Jeśli więc zajdzie taka potrzeba, jeśli wyniknie konieczność zachowywania społecznej izolacji, to sfera nauczania ma do dyspozycji bardzo konkretne narzędzia do realizacji programów edukacyjnych. Tym samym w takim przypadku nauka zdalna jest rozwiązaniem na przyszłość, rozwiązaniem bardzo dobrym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.