Co to jest cryptojacking?
Zagrożenia

Cryptojacking – nowa moda, której należy się obawiać?

Najczęściej zagrożenia pojawiają się wszędzie tam, gdzie można zarobić, a więc gdzie można zdobyć dostęp do pieniędzy ofiary. Wraz z rozpowszechnianiem się kryptowalut rozpowszechnia się również nowa, groźna moda – kryptojacking. Liczba przypadków w ostatnim kwartale poprzedniego roku wzrosła o osiemdziesięciokrotnie.

Zasada działania jest bajecznie prosta

W kryptojackingu chodzi o wykorzystanie komputera, którym posługuje się ofiara, do wydobycia krypto waluty za pomocą oczywiście złośliwego oprogramowania. W ostatnich czasach tego typu programowanie można było spotkać na kanałach YouTube, ale również na przykład w wyświetlających się reklamach.

Zobacz również: Co to jest cyptojacking?

Geneza zagrożenia

O kryptojackingu możemy mówić dopiero od mniej więcej połowy zeszłego roku, kiedy wykonalne stało się wykopywanie najpopularniejszej wtedy krypto waluty, Monero, za pomocą przeglądarki internetowej. Bazą jest skrypt w języku JavaScript, którą można wykorzystać dwojako – na stronach internetowych, ale także we wszystkich sieciowych aplikacjach. Przestępcy za  cel wynajdują strony, co do których mają pewność, że będziesz spędzał na nich całe godziny.

Przypadków będzie znacznie więcej

Można śmiało przypuszczać, że przypadków ataków tego typu będzie wraz z rozwojem krypto walut coraz więcej. Na rynku czy to Bitcoiny, czy inne krypto waluty są coraz wartościowsze, a jak wiadomo, gdzie pieniądze, tam problemy. Z drugiej strony przestępcy wcale nie muszą się za bardzo wysilać – do wykradnięcia krypto walut wystarczy dopisanie zaledwie kilku niepozornych linijek kodu źródłowego – i gotowe.

Kwestie bezpieczeństwa

W takich przypadkach posiadanie aktualnego oprogramowania na swoich komputerach jest zdecydowanie sprawą priorytetową.

Chwilowym rozwiązaniem może być także zainstalowanie w swojej przeglądarce odpowiedniej wtyczki, na przykład No Scripts, minerBlock czy NoMiner. Do Chrome, Opery oraz Firefoksa można je pobrać zupełnie za darmo. W Operze dodatkowo można koparki krypto walut blokować natywnie. Żeby to zrobić, należy wejść w ustawienia przeglądarki i po prostu ją aktywować.

Jeszcze jednym rozwiązaniem może być instalacja blokera reklam, który będzie w stanie zablokować dostęp stronie https: //coin-hive.com/lib/coinhive.min.js. Nie ma się co jednak oszukiwać – im popularniejsze będą krypto waluty, a dostęp do nich prosty jak mało rzeczy dotąd, takich przypadków będzie znacznie więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.