Zagrożenia

Jak zabezpieczyć laptop przed kradzieżą?

Komputer stacjonarny nie był taki łatwy do ukradzenia jak jest laptop. Mówiąc tymczasem o zabezpieczeniach komputerowych, zazwyczaj zwracamy w głównej mierze uwagę na to, aby zabezpieczyć system, aby ochronić się przed kradzieżą danych, aby ochronić się przed wirusami komputerowymi. Oczywiście jest to niezwykle ważne, ale jednocześnie też nie należy zapominać o tak istotnym elemencie, jakim jest właściwe zabezpieczenie przed kradzieżą samego urządzenia.

Realne zabezpieczenia

Mówiąc o tymże aspekcie, będziemy wskazywać na działania mające na celu zmniejszenie takich możliwości kradzieży jak również zastosowanie działań mających na celu zabezpieczenie danych znajdujących się w urządzeniu. Sama kradzież urządzenia wcale nie musi jeszcze bowiem oznaczać utraty ważnych danych. Jeśli komputer i dane w nim się znajdujące będą odpowiednio zabezpieczone, to wówczas może on okazać się nawet dla złodziei bezużyteczny. Wówczas nawet możliwe będzie odzyskanie komputera, co oczywiście nie będzie zdarzało się zawsze, ale jest to możliwe. Nie zawsze będzie to właściwe, ale w wielu sytuacjach jak najbardziej pomysłowe.

Typowy transport

Do transportu laptopa warto nie korzystać z typowej, dedykowanej torby, ale czasem lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie plecaka. Pozory mogą w tej sytuacji mylić i mogą spowodować, że do kradzieży laptopa nie dojdzie. Jeśli z laptopa będziemy korzystali w jakimś miejscu publicznym, bezwzględnie nie należy go spuszczać z oka nawet na kilka sekund. Należy bowiem pamiętać, że złodzieje takich urządzeń w miejscach publicznych przebywają i tam właśnie czekają na swoją szansę. Nie należy zatem im ułatwiać ich działań swoim brakiem uwagi i roztargnieniem. Jeśli nawet oddalamy się od naszego laptopa z tych czy też innych powodów, jeśli na moment powierzamy go innym osobom, nawet znajomym osobom, to warto jest go zablokować lub nawet całkiem wyłączyć.

Ostrożności nie za wiele

W takiej sytuacji bowiem ostrożności nigdy za wiele. Jednocześnie też jeśli mówimy o zabezpieczeniu laptopa przed kradzieżą, to poza podstawową ostrożnością, warto także zadbać o pewne zabezpieczenia mechaniczne. W tym względzie najczęściej są stosowane specjalistyczne linki stalowe. Najtańsze z nich, które będą kosztować kilkanaście złotych, już będą stanowić bardzo dobre zabezpieczenie laptopa. Można jednakże postawić na bardziej zaawansowane modele takich linek, które będą nie tylko solidniejsze w swojej konstrukcji, ale równocześnie też mogą posiadać specjalny szyfr lub też nawet mogą posiadać specjalny alarm, który może potencjalnych złodziei sprzętu komputerowego skutecznie odstraszyć od chęci ukradzenia laptopa.

Jednocześnie też warto jest zainstalować w urządzeniu specjalne oprogramowanie antykradzieżowe, które spowoduje, że ów laptop dla złodzieja nie będzie tak naprawdę przedstawiał większej wartości. Wówczas być może sami nie odzyskamy urządzenia, ale możemy wówczas mieć tę pewność, że dodatkowo nie utracimy ważnych danych i nie będą one wykorzystane przeciw nam samym. Przede wszystkim jednak należy zachować ostrożność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.