zapora sieciowa
Zagrożenia

Zapora sieciowa – czym jest?

Niebezpieczeństw czyhających w sieci na nieostrożnych użytkowników jest niezliczona ilość. Z uwagi na to, że owe niebezpieczeństwa są coraz bardziej zaawansowane, to tym samym poziom zastosowanej ochrony powinien być coraz wyższy. Całkowicie trudno jest wyeliminować zagrożenie, ale można je na pewno znacząco ograniczyć. W jaki sposób? Na pewno w tym względzie istotne jest zastosowanie odpowiedniego, profesjonalnego programu antywirusowego. Stanowi on pewną podstawę. Jednakże oprócz niego mamy do czynienia z takim produktem, jakim jest zapora sieciowa, która inaczej nazywana jest także zaporą ogniową. Można w wielu przypadkach dokonać zakupu pakietu zabezpieczeń komputerowych w postaci programu antywirusowego wraz z ową zaporą sieciową.

Programy antywirusowe

Oczywiście podobnie jak w przypadku samych programów antywirusowych, tak i zapory ogniowe mogą być produktem płatnym lub bezpłatnym. Przed zakupem oraz przed zainstalowaniem danej zapory sieciowej, należy dokładnie zapoznać się z określonymi parametrami. Bardzo ważne jest bowiem to, aby dana zapora sieciowa spełniała nasze oczekiwania oraz oczekiwania systemu komputerowego. Na rynku mamy dostępne różne zapory sieciowe, ale nie każda z nich będzie spełniać wysokie wymagania sprzętu i użytkowników sieci. Jeśli instalujemy zaporę ogniową, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Na pewno działanie samej zapory sieciowej nie musi wpływać na poziom funkcjonowania systemu, ale jednocześnie też na etapie instalacji zapory ogniowej należy szczególną uwagę przywiązać do pewnych zastosowanych ustawień systemowych. Owe ustawienia są bardzo istotne w kontekście wszelkich informacji, które dana zapora sieciowa będzie przepuszczała lub też będzie je blokowała.

Wbudowana zapora sieciowa

Zasadniczo większość systemów Windows oraz systemów Uniks posiada wbudowane zapory, aczkolwiek jeśli porównamy je z tymi dodatkowymi, które również możemy zainstalować na naszym urządzeniu, to będziemy mieli do czynienia ze znacznie mniejszą ilością różnorodnych funkcjonalności oraz ze znacznie mniejszą ilością różnorodnych przydatnych konfiguracji.

Dodatkowe oprogramowanie

Warto zatem postarać się o instalację dodatkowego oprogramowania w postaci zapory ogniowej, która dodatkowo będzie zabezpieczać system naszego komputera. Przed wyborem i instalacją danej zapory istotne jest zaznajomienie się z jej parametrami. Jak najbardziej można skorzystać tutaj z wersji bezpłatnych, które zasadniczo stanowią produkt o wysokim stopniu funkcjonalności. Na pewno jednak zapora sieciowa jest czymś niezbędnym, bez czego sam program antywirusowy po prostu może okazać się niewystarczającym zabezpieczeniem przed istniejącymi w sieci zagrożeniami. Tych bowiem jest coraz więcej i są one coraz bardziej zaawansowane, a tym samym stanowią one coraz większe zagrożenie dla zasobów każdego komputera. Jeśli nie potrafimy się zdecydować i nie posiadamy odpowiedniej wiedzy na temat tego, która zapora sieciowa w naszym urządzeniu sprawdzi się najlepiej, warto jest w tym względzie zasięgnąć porady dobrych specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.