Czym jest złośliwe oprogramowanie? Oczywiście każdy w tym miejscu wskaże od razu na wirusy komputerowe, aczkolwiek tak naprawdę nie można mówić jakoby złośliwe oprogramowanie to tylko i wyłącznie wirusy komputerowe. Na pewno więc tym mianem można w ogólny sposób określać wszelkiego rodzaju oprogramowanie, którego celem jest uszkodzenie systemów, plików, innych podzespołów innych komputerów lub też wyłudzanie danych i środków finansowych. Jak więc można się domyśleć, złośliwe oprogramowanie jest tworzone i rozsyłane przez cyberprzestępców. Dlaczeog konkretnie tworzone jest oprogramowanie złośliwe?
Główne cele
Tutaj można wyróżnić kilka szczegółowych celów, dla których cyberprzestępcy tworzą programy mające na celu zniszczyć inne systemy, inne komputery. Na pewno do tychże celów można zaliczyć działania mające na celu wykradzenie danych osobowych innych osób, a więc tym samym bezpośrednio jest mowa o kradzieży tożsamości. Drugim bezpośrednim celem cyberprzestępców, z któym można zetknąć się stosunkowo często, jest próba kradzieży danych do kart kredytowych. Jednocześnie też można tutaj mówić o próbach kradzieży innego rodzaju danych finansowych. Innym celem, z którym również możemy nieraz się zetknąć, jest próba przejęcia kontroli nad wieloma komputerami.
Po co takie działanie jest przeprowadzane?
Jego bezpośrednim celem jest dokonanie ataku typu „odmowa usługi” na innych sieciach. Mówiąc o celach, jakie mają cyberprzestępcy przy tworzeniu i rozpowszechnianiu złośliwego oprogramowania, należy również wskazać na infekowanie różnych komputerów, aby następnie móc ich używać do kopania bitcoinów, tudzież innego rodzaju kryptowalut.
Co konkretnie można nazywać złośliwym oprogramowaniem? Do tejże kategorii na pewno możemy w głównej mierze zaliczyć wspomniane na początku wirusy komputerowe, lecz na pewno nie tylko. Jak najbardziej należy tutaj mówić o oprogramowaniu ransomware, należy wskazać na scareware, na pojawiające się robaki, konie trojańskie, na oprogramowanie szpiegujące, adware jak i na bezplikowa oprogramowanie złośliwe. Żeby móc wykryć złośliwe oprogramowanie na danym urządzeniu, trzeba być czujnym. Na pewno istotne jest to, aby posiadać zainstalowane oprogramowanie antywirusowe, ale to nie wszystko. Istotne jest to, aby mieć świadomość najczęściej pojawiających się objawów zainfekowania komputera przez oprogramowanie złośliwe. Do tychże objawów z pewnością będziemy mogli zaliczyć znacznie zmniejszona wydajność urządzenia, kierowanie do witryn internetowych, które wcale nie były pożądane, poważne problemy przy uruchamianiu lub też przy zamykaniu urządzenia, ostrzeżenie o występującej infekcji wraz z podpowiedzią, co należy kupić, by pozbyć się problemu jak również bardzo duża ilość pojawiających się na ekranie reklam. Złośliwe oprogramowanie próbuje się każdego dnia dostać do wielu komputerów, chociaż nie każda tak próba oczywiście kończy się powodzeniem. Niemniej jednak każdy użytkownik powinien zachować bardzo dużą czujność i nie dać się zwieźć pozorom.