Media

Funkcje dobrego antywirusa

Bycie bezpiecznym w sieci jest jedną z kilku istotnych kwestii, a tak naprawdę jest to kwestia kluczowa. Mimo tego, że mamy do czynienia z wieloma różnymi antywirusami, to jednak nie każdy z nich jest odpowiedni dla każdego. Aby zatem móc mówić o najlepszej możliwej ochronie przed wirusami, przed wszelkiego rodzaju oprogramowaniem złośliwym, należy poznać funkcje dobrego programu antywirusowego.

O jakich aspektach jest tutaj mowa?

Na pewno bardzo istotne jest to, aby dany program antywirusowy zapewniał komputerowi ochronę w czasie rzeczywistym. A tym samym chodzi o to, aby dany program antywirusowy na bieżąco dokonywał analizy pobieranych aplikacji, aby analizował pod kątem bezpieczeństwa wszelkie odwiedzane witryny internetowe, itp. Oczywiście jednocześnie powinien on mieć możliwość automatycznego blokowania wszelkich podejrzanych elementów. Kolejnym elementem jest skaner. Jest to element, dzięki któremu można skutecznie w dowolnym momencie przeskanować całą zawartość komputera, ale jednocześnie można dokonywać skanu poszczególnych plików, poszczególnych folderów i obszarów, które wzbudzają jakiekolwiek podejrzenie, tudzież nie działają w sposób prawidłowy.

Skanowanie plików i dokumentów

Skaner powinien zarówno dokonywać tego skanowania w sposób automatyczny jak również pozwalać na wykonywanie skanowania w sposób ręczny, w dowolnym momencie. Dodatkowo dobry skaner powinien pozwalać na skanowanie podpinanych do komputera urządzeń zewnętrznych. Kolejnym z elementów, które powinien posiadać każdy dobry program antywirusowy jest firewall. Jest to zapora ogniowa, która powoduje pełną kontrolę ruchu sieciowego wychodzącego oraz przychodzącego.

 

W ten sposób wszelkie aplikacje, które nie są w jakikolwiek sposób podejrzane, mogą być dopuszczane, a te które budzą jakąkolwiek wątpliwość, są automatycznie blokowane przez program antywirusowy. Istotne jest to, że zapora ogniowa może być pewną składową programu antywirusowego, aczkolwiek zdarza się, że jest ona także całkiem odrębnym programem, który może funkcjonować w strukturach komputera. Bardzo przydatnym elementem będzie także urządzenie służące do ochrony skrzynki mailowej. Dzięki temu wszelkie przychodzące maile są filtrowane pod kątem zawartości pewnych treści i elementów złośliwych. Szczególne miejsce zajmuje tutaj specjalny filtr antyspamowy. Taka funkcjonalność programu antywirusowego jest bardzo przydatna z uwagi na to, że współcześnie bardzo wiele rodzajów złośliwego oprogramowania próbuje się dostać do struktur danego urządzenia właśnie poprzez skrzynkę pocztową użytkownika. Dobrej jakości program antywirusowy powinien być jednocześnie aktualny jak i powinien być odpowiednio wydajny. Bez wątpienia należy postawić na sprawdzone i znane w tym świecie marki, gdyż ich popularność nie wzięła się z przypadku. Takie programy antywirusowe zapewniają bowiem ochronę przed wirusami na najwyższym możliwym poziomie. Wszakże ta ochrona jest jednym z kluczowych elementów, aby móc bez przeszkód korzystać z dobroci, jakim jest internet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.