zapora
Zagrożenia

Zapora ogniowa w komputerze

W odniesieniu do zagadnienia ochrony zasobów komputerowych przed działaniem hakerów, można wskazywać oczywiście na dobrej jakości programy antywirusowe, które stanowią pewną podstawę. Jednakże nie jest to jedyny element, który warto mieć, w który należy się wyposażyć. Bardzo istotnym elementem jest na pewno zapora ogniowa, która pozwoli znacząco zwiększyć zakres ochrony przed działaniami hakerów. Czym jest owa zapora ogniowa i jakie pełni ona funkcje w zasobach komputerów? Jest to swoisty system bezpieczeństwa, który zabezpiecza przed dostaniem się do sieci prywatnej lub też z sieci prywatnej.

Czym jest zapora ogniowa?

Zapora ogniowa może mieć różną formę. Może ona zostać zaimplementowana jako urządzenie sprzętowe, względnie jako narzędzie systemowe. Zapora ogniowa jest zatem elementem stanowiącym i tworzącym pewnego rodzaju barierę pomiędzy siecią wewnętrzną, pomiędzy komputerem, a siecią zewnętrzną, czyli internetem. Tym samym filtruje ona dodatkowo wszelkie elementy chcące przedostać się z zewnątrz do urządzenia i nie pozwalając dostać się do zasobów komputera tego, co nosi znamiona podejrzliwości o zainfekowanie. Podstawowym aspektem, na który zatem należy zwrócić uwagę podczas zakładania owej zapory ogniowej, jest jej funkcjonalność, są jej możliwości w zakresie rozpoznania zagrożeń oraz ich powstrzymywania. W momencie, w którym dany pakiet przechodzi przez zaporę ogniową, sprawdzane są takie elementy jak źródła, porty docelowe, protokoły. Mówiąc o różnych rodzajach zapór ogniowych, wskażemy na pewno na proxy- based firewall, statystyczny firewall, zapory ogniowe dedykowane aplikacjom internetowym zapory sieciowe dla oprogramowania, zapory ogniowe następnej generacji czy też zapory sprzętowe. Można także wskazać na takie pojęcie, jakim jest technika zapór ogniowych.

W tym względzie należy wskazać chociażby na bramę aplikacyjną, na filtr pakietowy oraz na bramę poziomu obwodu. Bez względu na wybrany rodzaj zapory ogniowej, bez względu na technikę, należy podkreślić, iż owa zapora ogniowa w znaczącym stopniu jest w stanie zwiększyć zakres ochrony zasobów komputera przed negatywnym wpływem działalności cyberprzestępców. W dobie, w której mamy do czynienia ze wzmożonym ich działaniem, posiadanie wysokiej klasy programów antywirusowych jak i innych narzędzi wzmagających zakres ochrony jest czymś koniecznym, czymś nieodłącznym, w co należy się wyposażyć. Na pewno zapora ogniowa więc stanowi ów element, bez którego nie można będzie mówić o wystarczającym zabezpieczeniu przed wirusami komputerowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.