Zagrożenia

Zabezpieczenie sieci

Korzystanie z internetu to wiele korzyści i element, dzięki któremu możemy współcześnie robić znacznie więcej. Jednocześnie też nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie ze sobą korzystanie z sieci. Aby zminimalizować owo ryzyko, aby móc jak najlepiej zabezpieczyć się przed niepożądanymi działaniami, istotnym elementem jest podjęcie pewnych kroków. Zabezpieczenie sieci to kilka ważnych działań, które pozwolą nam bezpiecznie korzystać z zasobów internetu bez obaw o jakiekolwiek niepożądane działania i włamania cyberprzestępców. Jakie są zatem skuteczne sposoby na to, aby zabezpieczyć swoją sieć Wi-Fi?

Zabezpieczenie Wi-FI

Pierwszym i podstawowym krokiem, jaki należy poczynić, jest ustanowienie jakiegoś silnego hasła dostępu do swojej sieci bezprzewodowej. Owo hasło to pierwsza furtka, przez którą do naszej sieci mogą dostać się niepowołane osoby. Wystarczy otworzyć zakładkę z dostępnymi sieciami, a przekonać się możemy, że nie każdy stawia na odpowiednie zabezpieczenia, a niektóre sieci nie są wcale zabezpieczone. W ten sposób przebywając w jednym mieszkaniu, możemy tak naprawdę korzystać z nieswojej sieci. Ponadto bardzo istotnym krokiem jest także to, aby ustalić swoje własne hasło i swój własny login dostępu do routera. To kolejny krok, aby maksymalnie utrudnić włamania do sieci osobom do tego nieupoważnionym. Nie jest to działanie, które użytkownikowi danej sieci da pewność ochrony, ale jeśli dokonamy ustawienia bezpiecznego protokołu szyfrowania, to dostęp do naszej sieci na pewno będzie znacząco utrudniony.

Sygnał dla właściciela

Kolejnym bardzo ważnym krokiem, na który jednak nie każdy właściciel sieci się decyduje, jest zmniejszenie zasięgu działania sygnału Wi-Fi. Jest to krok, który pozwoli na ograniczenie możliwości wykorzystania dostępu do sieci przez sąsiadów oraz inne niepowołane osoby, chociaż ma to również pewną wadę. W ten sposób bowiem ograniczymy przepustowość naszego łącza. Korzyści z tego kroku mogą jednakże być znacznie większe w porównaniu do ewentualnych ograniczeń, jakie wystąpią. Można także wyłączyć funkcję WPS. Oczywiście owa funkcja jest pewnym ułatwieniem, ponieważ użytkownik sieci nie musi pamiętać żadnych skomplikowanych haseł dostępowych. Jednakże jeśli owa funkcja jest włączona, to równocześnie też zmniejszeniu ulega poziom bezpieczeństwa. Tym samym możemy mieć do czynienia z ograniczeniem owego bezpieczeństwa sieci. Na pewno ważnym krokiem, jaki należy poczynić, jest także zablokowanie zdalnego dostępu do naszej sieci. Niektóre routery dają bowiem taką możliwość każdej osobie, która zna nasz adres IP. To jednakże jest kolejna furtka dostępu do naszej sieci, a wiąże się z tym dosyć poważne zagrożenie bezpieczeństwa użytkownika. Należy pamiętać o tym, że cyberprzestępcy tak naprawdę nie muszą stosować skomplikowanych sposobów na to, aby dostać się do sieci internetowych. Wykorzystują oni w dużej mierze popełniane przez użytkowników błędy, których do błędów tak naprawdę można by było w prosty sposób uniknąć. Wystarczy zastosować kilka bardzo prostych kroków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.