Zespół uzależnienia od Internetu
Zagrożenia

Zespół uzależnienia od Internetu

Minęło wiele lat, od kiedy został stworzony pierwszy komputer z dostępem do Internetu. Wówczas tylko nieliczni mieli do niego dostęp. Obecnie komputer, laptop czy smart fon wyposażony w Internet ma każdy. Zdarza się, że już dzieci w szkole podstawowej posiadają własne telefony komórkowe. Okazuje się jednak, że, pomimo iż rozwój techniki przynosi wiele zalet, niesie ze sobą także ogromną liczbę szkód, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę.

Internet a psychika człowieka

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak wielką siłę ma Internet wobec ludzkiej psychiki. Centrum Uzależnień Internetowych znajdujące się w USA dowiodło, że 6% osób korzystających z Internetu jest uzależnionych. Oznacza to, że na świecie z tym problemem boryka się około 18 mln ludzi, rożnej płci i w różnym wieku. Co więcej, liczba ta wciąż rośnie, zaś w nałóg popadają coraz to młodsi ludzie. Pada więc pytanie – jak rozpoznać że dana osoba jest uzależniona od Internetu i jak samemu ustrzec się przed popadnięciem w nałóg?

Komputer zamiast rodziny i przyjaciół

Jak zdefiniować uzależnienie od Internetu? Trudno, ponieważ nałóg przyjmuje wiele różnorodnych form. Dlaczego uzależniamy się od Internetu? Psycholodzy zgodnie twierdzą, że często przyczynami są:

  • brak poczucia własnej wartości,
  • nieumiejętność nawiązywania kontaktów,
  • potrzeba oderwania się od rzeczywistości.

Dziś uzależnienie od Internetu jest pułapką, a bardzo często nazywane również plagą dwudziestego pierwszego wieku. Warto zaznaczyć, że wśród wielu uzależnionych osób są te które Internetem wypełniają pustkę, frustrację i stres, który towarzyszy im w realnym życiu. Komputer staje się, więc sposobem aby odreagować stres, jednakże w dalszej kolejności przynosi on nałóg, zaś problemy pozostają nierozwiązane. Internet staje na przeszkodzie relacji rodzinnych. Spędzając czas przed ekranem nie mamy czasu, aby właściwie spędzać czas z najbliższymi osobami.

Internet a zaburzenia

Obecnie bardzo często zdarza się, że młodzież uzależniona jest od Internetu. Narzędzie to wykorzystują, jako pracę, zabawę, naukę i rozrywkę. Niestety, najczęściej Internet nie jest wykorzystywany do pozytywnych, lecz negatywnych celów. Uzależnienie od Internetu kontroluje nasze codzienne życie, odrywa nas od nauki, zainteresowań i wykonywania codziennych obowiązków.

Uzależnienie wśród dzieci

Skutki uzależnienia od Internetu dotyka nie tylko młodzież i ludzi dorosłych. Obserwuje się zjawisko, że coraz większa ilość dzieci także popada w uzależnienie. Zbyt długi czas używania komputera przez dziecko oddziałuje negatywnie na układ nerwowy, który u dziecka wciąż się rozwija. Dziecko ma problemy z nauką, koncentracją, a także mogą pojawić się zaburzenia emocjonalne. Warto poświęcić maluchom nieco więcej czasu, wybrać odpowiednie dla nich zajęcia, zachęcić do czytania książek, aby kontakt z Internetem był jak najmniejszy.

Więcej na temat zagrożeń związanych z internetem i nowoczesnymi technologiami znajdziesz tutaj. Wpis powstał dzięki sklepowi z oprogramowaniem antywirusowym Omegasoft.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.