wirus
Zagrożenia

Najgroźniejsze wirusy komputerowe

Wirusy komputerowe z samej zasady są czymś groźnym. Oczywiście poszczególne ich rodzaje mogą wyrządzić mniej lub więcej szkód w danym urządzeniu, w danej sieci, ale w każdym przypadku będziemy musieli mówić o jakichś szkodach, które powstały. Dlatego możliwe jest wyróżnienie pewnych grup wirusów, o których będzie można mówić o jako bardziej groźnych. Najogólniej określając wirusy komputerowe, trzeba powiedzieć, że są to programy, których celem jest uszkodzenie danych plików.

Jak działają wirusy?

Wirusy nie działają samodzielnie. Aby było można mówić o negatywnym wpływie wirusów, muszą mieć one towarzystwo innych programów. Rolą tego programu towarzyszącego jest aktywowanie wirusa komputerowego. W tym miejscu należy także wskazać na to, że mamy do czynienia z bardzo wieloma różnymi rodzajami wirusów komputerowych. Można wskazać chociażby na wirusy plikowe, wirusy klasterowe, wirusy płyty głównej, makrowirusy, wirusy wielowarstwowe czy też wirusy włamaniowe. To były rodzaje wirusów komputerowych, ale jednocześnie też możemy dokonać innego bardzo istotnego podziału. Wyróżniamy kilka różnych rodzajów typów wirusów komputerowych.

Jakie są wirusy komputerowe

Mowa jest mianowicie o wirusach typu worms, adware, spam, ransomware czy też spyware. Wirusy Worms to inaczej robaki, których cechą charakterystyczną jest na pewno bardzo szybkie rozmnażanie w plikach komputerowych. Nie powodują one bardzo dużych uszkodzeń, natomiast powodują na pewno denerwujące spowolnienie działania systemu komputerowego. Wirusy typu adware mają w głównej mierze na celu wyświetlać na danym urządzeniu reklamy. Tym samym tutaj trudno jest mówić o jakimkolwiek szkodliwym działaniu dla zasobów naszego komputera. Reklamy w nadmiernej ilości mogą być co najwyżej denerwujące dla użytkownika urządzenia. Spam to nic innego jak maile od nieznanych użytkowników i chociaż większość z nich nie jest szkodliwa, to jednakże nie można mieć stuprocentowej pewności co do tego rodzaju oprogramowania. Spyware jest oprogramowaniem, które jest dołączane do innych aplikacji. Te programy śledzą strony przeglądane przez użytkownika, a historia przeglądarki jest wysyłana do autora wirusowego programu. Ten rodzaj oprogramowania złośliwego może również dokonywać instalacji różnych elementów w naszym komputerze. Pozostał jeszcze jeden typ oprogramowania złośliwego, jakim jest ransomware i w tym przypadku należy mówić o czymś, co faktycznie dla zasobów komputerowych jest bardzo groźne.

Tutaj mowa jest o oprogramowaniu, które może podchwytliwie podmienić oglądaną stronę internetową, mogą wyświetlać na urządzeniu komunikaty o blokadzie strony, mogą próbować wyłudzać pieniądze dając przez to dostęp do różnych stron. W tym przypadku faktycznie można mówić o najgroźniejszym rodzaju wirusów komputerowych, które mogą danemu użytkownikowi wyrządzić dosyć sporo krzywd. Tym samym wirusy typu Ransomware należy zaliczyć do bardzo groźnych nawet dla zwykłego użytkownika i należy odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć stosując właściwe programy antywirusowe dostępne na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.