Programy

Czy antywirus spowalnia internet?

Jest to niestety jeden ze znaczących skutków ubocznych posiadania antywirusa w komputerze. Mimo tego, że jednak mamy do czynienia ze spowolnieniem działania komputera, program antywirusowy nie powinien być odinstalowany. Spustoszenie, jakie mogłoby być dokonane w urządzeniu jest ogromne. Tym samym mniejszym złem jest spowolnienie działania komputera niż niekorzystanie z programu antywirusowego. Jeśli chodzi o kwestię wpływu antywirusa na szybkość pracy komputera, na szybkość internetu to na pewno wiele zależy od rodzaju antywirusa. W każdym przypadku bowiem mowa jest o nieco innych ustawieniach jak również o nieco innym działaniu.

Jak ograniczyć wpływ antywirusa na szybkość internetu?

Istnieją pewne sposoby na to, aby móc ograniczyć negatywny wpływ programu antywirusowego na szybkość działania internetu. Najlepszym sposobem jest oczywiście odinstalowanie antywirusa, aczkolwiek oczywiście ten sposób się odradza. Do innych metod, które tymczasem można spróbować zastosować, są:

  • wskazanie rejonów, które antywirus powinien pomijać
  • skanowanie tylko plików pochodzących z sieci
  • przeprowadzanie kompletnych analiz twardego dysku

Wykluczanie plików ze skanowania

Wykluczanie określonych plików ze skanowania powinno być prowadzone w sposób ostrożny. W tym względzie istotne jest posiadanie wiedzy na tenże temat. Wykluczane mogą być bowiem takie pliki, które w teorii nie będą elementem bardzo narażonym na działania hakerów. Trzeba mieć jednakże świadomość tego, że wprawdzie prędkość internetu może pozostawać na zadowalającym poziomie, ale z drugiej strony poziom zastosowanej ochrony może mimo wszystko ulec obniżeniu. Jak wykluczyć pliki ze skanowania, aby móc mówić o zachowaniu dobrej ochrony przed wirusami? Na pewno warto jest sięgać po typowe programy firmy Microsoft, ale nie tylko. Poleca się także produkty firmy Eset czy też produkty firmy Kaspersky.

Konkretne przykłady

Powstaje oczywiście pytanie o to, co tak naprawdę może być pominięte przy skanowaniu komputera? Na pewno takimi plikami może być muzyka zakupiona w e-sklepie, na pewno można mówić o kopiach bezpieczeństwa CD z ulubioną muzyką. Wykluczeniu ze skanowania na pewno nie powinny być poddawane te pliki, które wywodzą się z sieci P2P. Równocześnie też można wskazać na kolekcje zdjęć. Oczywiście mowa jest o zdjęciach wykonanych własnoręcznie i skopiowanych własnoręcznie z karty pamięci do komputera. W każdym innym przypadku na pewno nie należy podejmować żadnego ryzyka, ponieważ jest ono zbyt wysokie. Można pewne pliki wykluczać ze skanowania, a właściwie to można wykluczać konkretne katalogi, a nie pliki. Niemniej jednak co pewien czas istotne jest przeprowadzenie dogłębnej analizy całego dysku, nawet kosztem obniżenia prędkości funkcjonowania internetu.

Należy bezwzględnie pamiętać, że przyspieszenie internetu nie może być dokonywane kosztem bezpieczeństwa, chyba że ktoś takie ryzyko podejmuje całkiem świadomie. Jednakże mniejsza prędkość internetu to znacznie mniejszy problem niż pojawienie się różnego rodzaju złośliwego oprogramowania w strukturach systemu komputerowego.

Polecamy również: Bezpieczeństwo danych – dlaczego antywirus to konieczność?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.