Co to jest cryptojacking?
Zagrożenia

Co to jest cryptojacking?

Cryptojacking to poważne zagrożenie internetowe, ukrywające się na komputerze lub urządzeniu przenośnym. W ten właśnie sposób wykorzystuje jego zasoby do zabierania nam kryptowalut. Tego typu atak może prowadzić do przejęcia kontroli nad różnego rodzaju urządzeniami i przeglądarką internetową.

Co to jest kryptowaluta?

Kryptowaluta to cyfrowy pieniądz, który istnieje w Internecie i nie ma formy fizycznej. Stanowią alternatywę dla tradycyjnych pieniędzy, a swoją popularność zyskały z powodu swojej nowoczesnej formy, potencjału wzrostu i anonimowości. Najbardziej popularną kryptowalutą jest bitcoin. Kryptowaluty działają w oparciu o zasady szyfrowania matematycznego. Można je swobodnie przekazywać innym użytkownikom, którzy korzystają z takiej sieci. Kryptowaluty nie są wspierane przez rząd lub bank, a ponadto nie istnieje nadzór rządowy, ani żaden centralny organ regulujący kwestie dotyczące kryptowalut. Są one zdecentralizowane, a zarządzanie nimi odbywa się z poziomu wielu zduplikowanych baz jednocześnie. Dzieje się to w sieci milionów komputerów, nie należących do jednej osoby czy też organizacji. Baza danych kryptowalut funkcjonuje jako księga rachunkowa w formie cyfrowej. Do kontroli tworzenia nowych monet wykorzystuje się szyfrowanie. Właściciele kryptowalut pozostają zupełnie anonimowi.

Zobacz również: Cryptojacking – nowa metoda, której należy się obawiać

Jak powszechny jest cryptojacking?

Cryptojacking to stosunkowo nowe zjawisko, ale bardzo powszechne. Od września 2017 r. jednym z najczęściej wykrywanych złośliwych oprogramowań były kody do złośliwego wydobywania kryptowaluty (czyli właśnie cryptojacking). Cryptojacking jest bardzo poważnym zagrożeniem, dotyczącym bezpieczeństwa w Internecie. Przykładowo, pierwszy kwartał 2018 roku przyniósł wzrost wykrywalności złośliwego oprogramowania cryptojackingu aż o 4000%.

Hakerzy mają coraz to nowsze metody zdobywania kontroli nam naszymi urządzeniami. Wobec tego podnoszą poprzeczkę coraz wyżej, atakując jeszcze bardziej zaawansowany i skomplikowany sprzęt. Przykładowo, hakerzy zaatakowali sieć europejskiego systemu sterowania wodociągami. Ograniczyli tym samym możliwości operatorów w zakresie zarządzania swoimi placówkami. Bardzo popularne w mediach było też wydarzenie, w którym grupa rosyjskich naukowców, która korzystała z superkomputera z głowicą nuklearną do wydobywania bitcoinów w obiekcie badawczym. Ataki znacznie częściej jednak dotyczą osobistych urządzeń. Są one łatwiejsze do zhakowania, ponieważ nie mają aż tylu zabezpieczeń.

Zobacz również: Co to jest host sieci?

Czy można się bronić przed cryptojackingiem?

Włamanie może być trudne do wykrycia, jeżeli nabierzemy podejrzeń już po fakcie. Trudno będzie też znaleźć źródło dużego obciążenia procesora. Procesy prawdopodobnie będą się ukrywać lub udawać coś zwyczajnego. Wszystko po to, aby powstrzymać cię przed zapobiegnięciem używaniu Twojego urządzenia. Ponadto, sporym ułatwieniem dla hakera będzie to, że Twój komputer będzie działał z maksymalną wydajnością i stanie się wtedy wolny. W takiej sytuacji wszystkie problemy staną się trudniejsze do rozwiązania. Znacznie lepiej jest mieć zainstalowane zabezpieczenia.

Jedną z najbardziej oczywistych i popularnych opcji jest blokowanie kodów JavaScript w naszej przeglądarce, której używamy do przeglądania sieci. Może to uniemożliwić dokonanie ataku, ale jest też niestety w stanie zablokować działanie funkcji, z których korzystasz. Istnieją też specjalistyczne programy, takie jak na przykład „No Coin” lub „MinerBlock”. Blokują one zjawisko cryptojackingu w popularnych przeglądarkach. Oba programy obejmują rozszerzenia do przeglądarek Chrome, Opera oraz Firefox. Opera w najnowszej wersji posiada nawet rozszerzenie do „No Coin”.

Najlepiej jednak unikać rozwiązań, które są przeznaczone wyłącznie do jednego celu. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie znalezienie programu, który kompleksowo będzie w stanie zadbać o nasze cyberbezpieczeństwo. Przykładowo, Malwarebytes ochroni Cię zarówno przed cryptojackingiem, jak i przed złośliwym oprogramowaniem. W takiej sytuacji, niezależnie od tego, czy haker korzysta ze złośliwego oprogramowania, czy też atakuje przez przeglądarkę lub konia trojańskiego, mamy ochronę przed cryptojackingiem. Zagrożenia stale się zmieniają, więc należy śledzić najnowsze trendy i dostosowywać rodzaj zabezpieczenia do swoich potrzeb oraz do zmieniającej się rzeczywistości. Malwarebytes zapewnia środki, pozwalające wykryć i usunąć każde zagrożenie. Ponadto, gwarantuje, że zasoby, które są zawarte na Twoim komputerze będą należeć tylko i wyłącznie do Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *