Ataków na nasze dane, na konta do logowania w zasadzie do każdego serwisu czy nawet do danych na naszych komputerach nie brakuje. Jednak korzystając podczas codziennego surfowania po Internecie z przeglądarki Chrome możecie zapewnić sobie bezpieczeństwo na kilka różnych sposobów.
Po raz kolejny porażka Intela
W dalszym ciągu chodzi o wykrycie niebezpiecznej luki w procesorach Intela, która pozwala nie tylko na wykradanie danych, ale również znacząco wpływa na szybkość działania naszego procesora. Roblem dotyczy komputerów stacjonarnych, laptopów oraz tabletów – czyli wszystkich urządzeń, w których spotkamy procesory Intel.
Których modeli procesorów dotyczy problem?
Głównie będzie chodzić o procesory z poprzedniej dekady, które oparte są o działanie na x86-x64. Luka daje dostęp do pamięci w kernelu w systemie operacyjnym. Łatka jest w przygotowaniu, jednak jeśli korzystasz z przeglądarki Chrome, możesz poradzić sobie jeszcze zanim powstanie stosowna łatka.
Kłopoty Intela są poważne
Cała sytuacja nie jest prosta, ponieważ kłopot dotyczy sporej grupy użytkowników, posługujących się systemem Windows Linux oraz macOS. Spadek wydajności procesorów, który jest jednym z „objawów”, może liczyć nawet od 5 do 30%. Ciekawym faktem jest, że wszystkie spadki efektywności działania procesora nie dotyczą… gier – tutaj wszystko działa, jak należy. Chociaż stosowane dzisiaj układu AMD są raczej odporne, to i tak można zauważyć spadek wydajności po dodaniu niezbędnej łatki.
Aktywacja flagi pomoże
Przeglądarka umożliwia odpieranie ataków, jeśli użytkownik aktywuje jedną z flag. Żeby to zrobić, konieczne jest wpisanie w pasku adresowym przeglądarki konkretną frazę: chrome://flags#enable-site-per-process oraz standardowo zatwierdzić poprzez klawisz enter. Na stronie, która się wyświetli po wpisaniu komendy, trzeba zmienić „disabled” na „enabled”. W dalszym kroku wystarczy jedynie raz jeszcze uruchomić przeglądarkę. Zaistniała sytuacja ma spory wpływ na ceny procesorów Intel – spadają w dół z zastraszającym tempie.
Czas na wymianę procesora?
Zapewne jeśli korzystasz z komputera z takim procesorem w domowym zaciszu, a dodatkowo głównie stosujesz go do niedzielnego grania przez kilka godzin, nie będzie ci przeszkadzać za bardzo fakt, że łatka spowalnia system, zabezpieczając komputer przed wykradaniem danych. Problem pojawia się, jeśli takiego komputera używasz do pracy. Otwartym pytaniem pozostaje kwestia ewentualnych odszkodowań od firmy Intel dla tych, którzy kupili produkty szybsze o 30% od obecnie posiadanych, z łatką.