News

Jak samodzielnie motywować się do pracy w przypadku pracy zdalnej w domu?

Praca zdalna to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą dzielić pracę zawodową z wychowywaniem dziecka. W dobie zwiększonego dystansowania się społeczeństwa jest to rozwiązanie pozwalające na zminimalizowanie ryzyka zakażenia się Covid 19. Aby jednak mówić o rozwiązaniu korzystnym, potrzeba jest odpowiedniej dyscypliny, potrzeba jest odpowiedniego nastawienia oraz odpowiednich narzędzi do pracy zdalnej. Istnieje kilka kluczowych zasad, których zastosowanie pozwoli pracować bardziej efektywnie i pozwoli jednocześnie też zachować odpowiednie relacje w domu.

Zasady dobrego motywowania się do pracy w domu

Praca w domu wcale nie jest łatwiejsza niż ta wykonywana w biurze. Tylko pozornie można ją traktować jako coś bardzo pozytywnego. Wymaga na pewno poświęcenia sporej ilości czasu, wymaga określonej dyscypliny jak również i bardzo konkretnej motywacji. W jaki sposób można zwiększyć motywację do samodzielnej pracy w domu? Na pewno pomocne może okazać się stosowanie do kilku istotnych zasad. Mowa jest mianowicie o:

  • wyborze pracy, która daje przyjemność
  • zadbanie o relacje interpersonalne
  • wynegocjowanie zadowalającego wynagrodzenia
  • bardzo dokładne zaplanowanie całego dnia
  • odpowiednie przygotowanie do działania
  • samodzielne nagradzanie się za wykonane obowiązki
  • rozwijanie swoich zainteresowań
  • nauczenie się odpuszczania w pewnych sytuacjach

Motywacja to umiejętność kompromisu

Jeśli ktoś wykonuje pracę z własnego domu, dobrze jest jeśli jest to praca, którą lubi i nie sprawia mu ona samych trudności. Praca w domu wiąże się z brakiem bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami. Tego może nieco brakować, a zatem jednocześnie też należy zadbać o pielęgnowanie relacji ze swoją rodziną, ze znajomymi, przyjaciółmi, z osobami w których towarzystwie dana osoba dobrze się czuje. Warto zadbać o to, aby dokładnie ustalić wysokość wynagrodzenia ze swoim pracodawcą. Powinno być ono zadowalające i na pewno nie niższe w porównaniu do tego, co dana osoba by otrzymała pracując w biurze. Praca we własnym domu to oszczędność czasu przeznaczonego na dojazd. Z drugiej strony w domu istnieje pewne ryzyko związane z brakiem rozgraniczenia czasu na obowiązki domowe i pracownicze, z czasem na pracę oraz dla rodziny. Trzeba zatem w sposób jasny określić czas swojej pracy i w tym momencie nie wykonywać żadnych innych czynności. Praca powinna być umiejscowiona w bardzo skrupulatnie przygotowanym stanowisku pracy. Nie może w nim być żadnych przeszkadzaczy, telewizji, innych elementów rozpraszających uwagę. Motywacją do pracy zdalnej jest także dokładne zaplanowanie czasu poza wyznaczonymi godzinami pracy. Czas pracy zdalnej powinien być bowiem bardzo jasno określony.

Praca w domu może wydawać się czymś, co jest związane tylko i wyłącznie z samymi korzyściami. Jednakże bez właściwej motywacji oraz bez właściwego nastawienia do owej pracy zdalnej, bardzo trudno jest mówić o możliwości uzyskania dobrych efektów. Tym samym praca zdalna musi być bardzo dobrze zorganizowana i zaplanowana.

Polecamy również: Wydajna praca zdalna dzięki Microsoft 365

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.