Prawdopodobnie już nie lata, nie miesiące, a jedynie tygodnie dzielą Polskę od uruchomienia częstotliwości dla sieci 5G. O tym fakcie poinformowało dwóch największych polskich operatorów – Polkomtel związany z siecią Plus oraz Play. Jak będzie wyglądać sieć 5G?
Gdzie w pierwszej kolejności będzie dostępna sieć 5G?
Operator sieci Play ogłosił, że ma w planach uruchomienie własnej sieci 5G nad polskim morzem – a dokładniej w Gdyni. Nieco większą ekspansję zamierza Polkomtel – tutaj mowa o minimum 7 miastach. Na liście właściciela sieci Plus znalazły się Katowice, Łódź, Wrocław, Poznań, Szczecin, Warszawa i Gdańsk. A to wszystko już w pierwszym kwartale 2020 roku.
Na jakich pasmach będzie działać polska sieć 5G?
Częstotliwości dla sieci 5G nie zostały jeszcze przekazane, ale operatorzy zgodnie uznali, że Polska jest już gotowa na komercyjne wdrożenie tej technologii. Póki co podstawą komunikacji pozostaną standardy 2G, 3G i 4G/LTE. Play zastosuje pasmo 2100 MHz współdzielone z LTE, natomiast Plus obejmie pasmo 2600 MHz. W pierwszej połowie bieżącego roku ma się jednak pojawić aukcja nowych pasm, zorganizowana przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. W grę wchodzą pasma o częstotliwości 26 GHz, 3,4-3,8 GHz oraz 694-790 MHz.
Struktura polskiej sieci 5G
Aukcja przeprowadzona przez UKE przewiduje podział pasm na cztery bloki – po 80 MHz każdy. Cena wywoławcza to 450 milionów złotych za blok. Zgodnie z wymogami Europejskiej Agendy Cyfrowej, każdy operator musi dysponować przynajmniej dziesięcioma stacjami bazowymi sieci 5G do końca 2020 roku. A dotyczy to obszaru jednego miasta wojewódzkiego. Do końca 2023 roku stacji tych ma być już minimum 250 – w całej Polsce.
Skąd moda na 5G?
Sieć 5G buduje się dzięki rosnącej popularności cyfrowej rozrywki. Szybkie przesyłanie danych jest potrzebne do streamingu wideo i muzyki, płynnego działania gier mobilnych oraz wszystkich aplikacji związanych z rozszerzoną i wirtualną rzeczywistością. Do 2023 roku szacuje się, że co dziesiąte połączenie będzie realizowane dzięki sieci 5G. Mówiąc bardziej obrazowo – będzie to ok. 8,9% całej komunikacji mobilnej między różnymi urządzeniami. Dla porównania – w 2019 roku odnotowano ok. 10 milionów takich połączeń – czyli za 3 lata, liczba ta przekroczy miliard. To wzrost aż o 217 procent na przestrzeni lat 201-2023!
5G dla każdego?
Okazuje się, że radość z wprowadzenia sieci 5G może się okazać przedwczesna dla wielu użytkowników smartfonów. Problem z pewnością pojawi się podczas korzystania ze starszych urządzeń. Jeśli posiadasz telefon produkcji starszej niż końcówka roku 2019, nie masz szans na uzyskanie połączenia w jakości 5G. Dlaczego? Smartfony po prostu nie potrafią obsłużyć tej sieci. Warto także wziąć pod uwagę fakt, że moda na szybkie połączenia 5G sprawi, że telefony z wbudowanym modułem do obsługi tej sieci, będą odpowiednio droższe. Oczywiście specyfikacja takich smartfonów musi obejmować znaczną poprawę wydajności urządzenia, aby streaming czy gry online mogły działać płynnie. Niestety wzrost cen i boom na poprawione smartfony nie należy do rodzaju dobrych wiadomości. Wielu użytkowników będzie musiało więc jeszcze poczekać na możliwość skorzystania z sieci 5G.