Masz w swojej firmie mały lub duży dział IT? Wydawać by się mogło, że to najbezpieczniejszy dział w firmie. W końcu komputery są wszędzie, a zadaniem działu IT jest pilnowanie porządku i zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. To właśnie ten dział ma przeciwdziałać wszystkim zagrożeniom i skutecznie reagować na sytuacje, w których jednak jakieś niebezpieczeństwo się pojawi. O czym mowa? Co groźnego może czyhać na prężnie działający dział IT i jak radzić sobie ze wszystkimi zagrożeniami? Zaraz się o tym przekonasz.
Zagrożenia to nie tylko wirusy
To, co głównie kojarzy się z zagrożeniem w świecie komputerów, to oczywiście wirusy. Swoje wysokie miejsce zagwarantowały sobie łatwością rozprzestrzeniania się. No i to właśnie od nich się zaczęło. Dzisiaj hakerzy używają wielu różnych sposobów na dostanie się do komputerów zwykłych użytkowników. Czym zwykle owocują takie wizyty? Na przykład wykasowaniem danych albo uciążliwą blokadą ekranu.
Złośliwe oprogramowanie stało się także bardziej przebiegłe i nie dość, że zainfekuje urządzenie, to potrafi wykraść z niego wrażliwe dane. Kończy się to kradzieżą tożsamości, a nawet ogołoceniem konta bankowego. W przypadku firmy takie ataki są szczególnie niebezpieczne – łupem mogą paść dane finansowe przedsiębiorstwa, wszelkie strategie i dokumenty przechowywane na komputerach. Programy typu malware w łatwy sposób mogą przedostać się do firmowych komputerów – wystarczy nieodpowiedni poziom zabezpieczeń i kłopot będzie gotowy.
Czym jest ransomware?
Od wirusów i malware musimy przejść do tematu ransomware. Ten rodzaj działania cyberprzestępców to żądanie okupu w zamian za odblokowanie dostępu do systemu. I tutaj przy nieodpowiednich zabezpieczeniach można spodziewać się wielu problemów.
Bardziej zaawansowane ransomware potrafi zaszyfrować pliki znajdujące się na dysku, a następnie żądać opłaty za ich odszyfrowanie. Oczywiście nawet po zapłaceniu, dostęp do plików nie zostanie odblokowany, a brak ich kopii zapasowej, pozwala o nich zapomnieć na zawsze. Istnieją także lżejsze odmiany ransomware, które stosunkowo łatwo można usunąć.
Jak ransomware dostaje się do komputera? Może się to stać podczas pobierania różnych plików, a także poprzez stosowanie niewystarczających zabezpieczeń.
Czy procesory mogą odpowiadać za realne zagrożenie dla firmy?
Okazuje się, że tak! Dotyczy to głośnej ostatnio sprawy z procesorami Intel. Nieuprawnione osoby mogą w dość łatwy sposób dostać się do pamięci jądra systemu. Taka sytuacja jest szczególnie niebezpieczna dla wszystkich firm, które opierają swoje działania na chmurze. Jeszcze gorzej, jeśli przedsiębiorstwo zdecydowało się korzystać z chmury publicznej – w przypadku zabezpieczeń komputerowych, oszczędzanie na rozwiązaniach związanych z przechowywaniem plików, raczej nikomu nie wyjdą na dobre.
Dział IT to przede wszystkim ludzie
Niestety wszystkie wymienione dotąd zagrożenia nie są dla firmy tak niebezpieczne jak… czynnik ludzki. Aby ograniczyć ten czynnik ryzyka, każda osoba pracująca w przedsiębiorstwie wykorzystując komputer i internet, powinna być przeszkolona. Szkolenie powinno obejmować zasady bezpieczeństwa w sieci, rodzaje zagrożeń i sposoby przeciwdziałania im. Podniesie to świadomość wszystkich osób pracujących w danym przedsiębiorstwie i zapobieganie negatywnym konsekwencjom lekceważenia ochrony komputerów.