wirusy
Zagrożenia

Jak chronić swoje dane przed wirusami

Internet to bez wątpienia potęga i udogodnienie. Bieżące informacje, kontakt ze światem bez wątpienia uatrakcyjniają nasze życie. Jednak jest to też miejsce, w którym ktoś może bez większych przeszkód zdobyć nasze dane osobowe i wykorzystać do niecnych celów. Szczególnym zagrożeniem są darmowe hot-spoty Wi-fi coraz bardziej popularne ze wszystkich miejscach publicznych. Zwracamy na to uwagę przy wyborze restauracji czy hotelu. Jest to niestety też jedno z najczęstszych źródeł zdobywania informacji przez tak zwanych ceberprzestępców. Korzystają oni z niewiedzy użytkowników i przejmują hasła i dane do logowania.

Używaj własnej sieci

Dlatego bardzo ważne jest, aby ograniczać korzystanie z takich sieci i raczej używać własnej. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeniu do skorzystania z publicznego Wi-fi to pod żadnym pozorem nie logujmy się do banku czy na portale społecznościowe. Taka sieć powinna być raczej wykorzystywana do szukania informacji czy oglądania wiadomości niewymagających logowania własnymi danymi. Istnieją płatne programy, które mogą nam pomóc w ochronie naszych danych i z pewnością należy z nich korzystać.  Zagrożeniem jest również zapisywanie danych i plików w tak zwanej chmurze. Jest to fajne rozwiązanie zapisywania danych poza naszym nośnikiem, dzięki czemu możemy do nich wracać z każdego urządzenia z dostępem do Internetu. Jednak jest to też doskonała okazja dla hakerów do ich przejęcia. Dlatego przed zapisaniem czegokolwiek należy się upewnić, że nasze dokumenty zostały odpowiednio zaszyfrowane.

Fundament bezpieczeństwa

Fundamentem bezpiecznego poruszania się w sieci są odpowiednie hasła. Każde z nich da się co prawda złamać, ale lepiej niech przysporzy ono wielu kłopotów potencjalnym cyberprzestępcom. Złym pomysłem jest posiadanie jednego hasła do wszystkich internetowych aktywności, gdyż łatwo możemy stracić dostęp do wszystkich danych. Hasła powinny być odpowiednio skomplikowane i często zmieniane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.