Czym jest malware? Co kryje się pod tak tajemniczo brzmiącą nazwą? Czy każdy użytkownik sprzętu elektronicznego z oprogramowaniem Windowsa, Androida, iOS ma się czego obawiać? Jak groźne może być malware? I co zrobić, gdy już dostanie się do systemu?
Co to jest malware?
Okazuje się, że za nazwą malware kryje się wiele terminów, o których każdy przynajmniej raz w życiu słyszał. Malware to nic innego jak złośliwe oprogramowanie, którego zadaniem jest potajemne przedostanie się do urządzenia użytkownika i przechwycenie danych. Podzielić je można ze względu na stopień szkodliwości, charakter działania czy też sposoby ataków. I tu wymienić można między innymi popularne w ostatnich latach zagrożenia ransomware, oprogramowania z gatunku szpiegujących czyli spyware, rootkity, phishing, adware i dobrze znane od dawna wirusy oraz trojany.
Windows, iOS, Android – nikt nie jest bezpieczny
Niezależnie od tego z jakich systemów i urządzeń korzystasz, bez podjęcia odpowiednich działań zabezpieczających, będziesz narażony na ataki z ramienia malware. Złośliwe oprogramowanie może dostać się do Twojego urządzenia na wiele różnych sposobów. Głównie dzieje się to poprzez Internet i e-maile – czyli zhakowane strony internetowe, bezpłatne subskrypcje programów, pliki pobierane z sieci. Nawet jeśli ograniczysz dostęp do Internetu – co wydaje się jednak mało możliwe w dzisiejszych czasach – zagrożenie może pojawić się z plików muzycznych, oprogramowania, gier – najczęściej w wersji demonstracyjnej czy też pasków narzędziowych.
Co może wskazywać na obecność malware w systemie?
Niepokojącymi sygnałami świadczącymi o tym, że coś jest nie tak z komputerem, smartfonem, czy też innym sprzętem będzie przede wszystkim znaczne i nagłe spowolnienie jego działania. Oprócz tego mogą się pojawiać wyskakujące okienka, których wcale nie włączaliśmy, sprzęt może się sam restartować czy też po prostu zacinać, a także możliwe, że zaobserwujesz zwiększoną ilość spamu. Te złowrogie i uciążliwe dla użytkownika praktyki same przez siebie informują o obecnym zagrożeniu. Jednak jeśli chcesz mieć pewność, czy Twój sprzęt rzeczywiście został zainfekowany lub chciałbyś ustrzec się przed takimi atakami wybierz dobry program antywirusowy – np. Norton.
Norton Antywirus – najskuteczniejsza ochrona dla Twoich urządzeń
Aby zabezpieczyć się przed szkodliwym działaniem malware postaw na sprawdzone metody – skuteczny program antywirusowy. Skuteczny nie oznacza darmowy – darmowe programy będą skuteczne doraźnie, jednak z głębszym problemem mogą sobie nie poradzić. Norton z wykupioną licencją zajmie się każdym systemem z jakiego korzystasz i będzie działać na kilku urządzeniach. Jego wyższe wersje potrafią nawet przechowywać kopie zapasowe Twoich plików – co może okazać się przydane w przypadku gdy z ramienia malware zaatakuje ransomware (odbiera dostęp do plików). Norton na bieżąco kontroluje wszystkie działania na systemie i błyskawicznie reaguje na potencjalne zagrożenia, nie pozwalając im przedostać się do systemu. Gdy już jednak na urządzeniu istnieje jakiś rodzaj malware, Norton skutecznie zwalczy szkodnika i zabezpieczy sprzęt przed kolejnymi atakami.