Programy

Dlaczego programy antywirusowe spowalniają działanie komputera?

Programy antywirusowe wpływają na szybkość działania systemu komputerowego. To nie ulega żadnej wątpliwości. Dlaczego programy antywirusowe spowalniają działanie komputerów? Powodem tego jest fakt, iż po prostu zajmują one pewną część zasobów systemowych, co ma przełożenie na wydajność owego systemu. Jednakże nie oznacza to, że każdy program antywirusowy będzie wykazywał takie samo działanie i w takim samym stopniu spowalniał funkcjonowanie komputera. Spowolnienie pracy komputera nie musi być jednakże duże i tak naprawdę nie musi znacząco wpływać na jakość jego pracy. Wielu producentów programów antywirusowych bowiem pochyliło się nad tym zagadnieniem tworząc szereg rozwiązań mających na celu ograniczenie wpływu programów antywirusowych na wydajność urządzeń. Do takich rozwiązań na pewno można i należy zaliczyć usługi oferowane  w chmurze.

Nie każdy program będzie odpowiedni

Specyfika programów antywirusowych jest zróżnicowana. Propozycja rynkowa w tym względzie zawiera elementy, produkty, które praktycznie nie spowalniają pracy komputera, a jeśli nawet, to de facto nie jest to dla danego użytkownika w ogóle zauważalne. Tym samym przed zakupem, przed zainstalowaniem danego programu antywirusowego, dobrze jest sięgnąć do pewnych rankingów programów antywirusowych, aby wybrany produkt spełniał indywidualne oczekiwania danego użytkownika. Mówiąc o programach w bardzo nikłym stopniu wpływających na wydajność systemów komputerowych, należy sięgnąć do wyników przeprowadzonych badań. Z nich można wywnioskować, iż opłacalnym staje się sięgnięcie po:

  • Avast Free Antivirus
  • Emsisoft Anti- Malware
  • Kaspersky Internet Security
  • Bitdefender Internet Security
  • ESET Smart Security
  • McAfee Internet Security
  • AVG Internet Security
  • F-Secure Internet Security

Powyższe programy nie wpływają znacząco na wydajność urządzeń. Jest jednak pewien wyjątek, o którym należy tutaj wspomnieć. W odniesieniu do starszych urządzeń nowsze wersje oprogramowania antywirusowego mogą nie być odpowiednie. Starsze urządzenia po prostu mogą nie wykazywać odpowiednich do nowoczesnych programów antywirusowych możliwości. Tym samym wówczas wcale nie będzie mowy o pozytywnym działaniu i o wyeliminowaniu zjawiska zmniejszonej wydajności. Dlatego też warto jest nie tylko postarać się o wysoką jakość programu antywirusowego, ale jednocześnie też istotne jest jego dopasowanie do możliwości i jakości posiadanego urządzenia, posiadanego komputera.

Programy antywirusowe mają wpływ na zmniejszenie wydajności pracy komputera. Stopień tego wpływu zależy w dużej mierze od rodzaju urządzenia oraz od rodzaju programu antywirusowego. Umiejętne dopasowanie obu tych elementów może spowodować, że zmniejszenie wydajności komputera będzie nikłe i w większości przypadków będzie po prostu niewidoczne, nie będzie wpływało na jakość pracy komputera. Dobór odpowiedniego programu do zainstalowanego systemu komputerowego jest zatem jedną z kwestii kluczowych, która powinna przyświecać każdemu użytkownikowi.

Przeczytaj również: Bezpieczeństwo danych – dlaczego antywirus to konieczność?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.