News Zagrożenia

Coraz bliżej możliwości aresztowania cyberprzestępców

Zagrożenia dotyczące komputerów i ogólnie cyfrowego świata stają się coraz bardziej poważne. Ataki przestępców doprowadzają do przejęcia cennych danych, mają miejsce kradzieże pieniędzy z kont internetowych lub niszczenie dorobku naukowego znanych instytucji. Gdyby takie rzeczy działy się w świecie rzeczywistym, sprawców ścigałaby na pewno policja. Skuteczne pościgi i kary pozwalają częściowo opanować problem przestępczości. Niedługo najprawdopodobniej będzie można połączyć siły zdolnych informatyków i policji, dzięki czemu cyberprzestępcy przestaną czuć się bezpiecznie.

Najskuteczniejsze działania

Policja nie dysponuje wystarczającą wiedzą, brakuje też właściwego oprogramowania i szybkiego sprzętu. Od czego jednak możliwość współpracy? W planach jest nawiązanie regularnej współpracy (epizody takowej już się zdarzały i miały bardzo pozytywne skutki) policji z informatykami, twórcami znanych programów antywirusowych, producentami systemów zabezpieczających. Dzięki temu będzie możliwe nie tylko łatwiejsze wykrywanie ewentualnych zagrożeń, ale też znacznie szybsze działanie. Policja posiada wyspecjalizowane systemy przydatne w poszukiwaniu i śledzeniu przestępców, jak też duże doświadczenie w wymierzaniu sprawiedliwości. Dysponuje też większymi możliwościami reagowania na każde konkretne wykroczenie. Informatycy posiadają wiedzę oraz narzędzia służące do odpowiednio wczesnej weryfikacji przeróżnych zagrożeń. Firmy antywirusowe i producenci systemów bezpieczeństwa mogą też prognozować, jakie sektory staną się wkrótce celem zainteresowania cyberprzestępców.

Brak anonimowości – pomocny i konieczny

Chociaż użytkownicy internetu często narzekają na brak anonimowości, fakt rejestrowania kroków każdej osoby korzystającej z sieci pozwala łatwiej i pewniej odnaleźć każdego cyberprzestępcę. Połączenie sił informatyków i organizacji porządkowych doprowadzi być może do jeszcze większej kontroli treści, ale znacznie zwiększy też poziom bezpieczeństwa. Użytkownicy mają być tego świadomi  – będą mogli wyrazić zgodę na kontrolę ich ruchu sieciowego i jednocześnie pozwolić objąć się ochroną, lub też nie wyrazić zgody i ryzykować namierzenie przez cyberprzestępców. Taki sposób postępowania jest bardzo sprawiedliwy, jak również nie powoduje u użytkowników przekonania, że są do czegoś zmuszani. Wdrożenie odpowiednio rozbudowanych systemów bezpieczeństwa będzie skutkowało tym, że policja znacznie szybciej niż obecnie zyska wszelkie niezbędne dane do śledzenia i chwytania osób zagrażających bezpieczeństwu innych użytkowników internetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *